Gündem

Son dönemde gerçekleşen orman yangınları ve PKK

Değerli okurlar, Türkiye’nin saygın, bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu SETA, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’ndan Oğuz Güngörmez ve Aslıhan Alkana’ın yaptıkları ‘Çevre Terörizmi ve PKK’nın orman sabotajları’ başlıklı analizlerini bugün de dördüncü bölümünü yayınlayacağız.

SON DÖNEMDE GERÇEKLEŞEN ORMAN YANGINLARI VE PKK
90’larda Yunanistan’daki kamplarda eğitim görerek Türkiye’de turistik bölgelerde yangın çıkaran ve 2000’lerde bu eylemlerine devam eden PKK’lı teröristler çevre terörizmi yöntemlerini uygulamak için günümüzde yine turistik bölgeleri tercih etmektedir. 1990’lar ve 2000’lerde olduğu gibi PKK son dönemde yapmış olduğu orman sabotajlarını da üstlenmiştir.
Türkiye’nin kapsamlı terörle mücadele operasyonları neticesinde günümüzde şehirlerde ya da kırsal alanda
etkinliğini ciddi oranda yitiren PKK’nın, tabanına hala aktif olduğunu göstermek ve örgüt propagandası yapabilmek için daha az maliyetli olan çevre terörizmi yöntemlerine başvurduğu görülmektedir.
Örgütün 1990’lar ve 2000’lere benzer şekilde özellikle turistik bölgelerde yaz aylarında yangın çıkararak turizme darbe vurmaya, bölgesel ve ulusal ekonomiyi olumsuz etkilemeye çalıştığı dikkat çekmektedir.
PKK’nın son dönemde yapmış olduğu eylemlere örnek olarak ise 2019’un Temmuz başında İstanbul-Kartal’da, Muğla-Dalaman ve Milas’ta gerçekleşen orman yangınları gösterilebilir.
Bu yangınlar PKK’ya bağlı “Halkların Birleşik İntikam Milisleri” (HBİM) tarafından PKK’nın haber ajansı ANF’de yayımlanmış olan bir bildiriyle örgüt tarafından açıkça üstlenilmiştir. Antalya’da üç gün süren orman yangınlarında 350 hektarlık alan yanmış ve orman yakınlarındaki otuz dört ev boşaltılmıştır. Terör örgütünün bu orman sabotajlarıyla mesaj verilmeye çalışılan hedef kitle turistler ve siyasi irade olmuştur.
AK Parti iktidarının “turizmden beslendiği” ve bu sebeple de turistlerin tatil için Türkiye’yi tercih etmemeleri çağrısında bulunan PKK “Faşist blokun gelir merkezleri haline gelen bölgeye gelmeyin” ifadeleriyle amacını ortaya koymuştur. Neticede “Türkiye’nin turistler için güvenli olmadığı” söylemi bu tarz çevre terörizmi yöntemleri benimsenerek desteklenmek istenmektedir.
PKK’lı teröristler çevre terörizmi yöntemlerini uygulamak için günümüzde yine turistik bölgeleri tercih etmektedir.
PKK’ya bağlı HBİM tarafından yapılan çeşitli sabotajların yanı sıra 2019’un Temmuz ve Ağustos aylarında PKK’ya bağlı “Ateşin Çocukları İnisiyatifi” tarafından da çok sayıda orman sabotajı gerçekleştirilmiştir. Ateşin Çocukları İnisiyatifi 11 Temmuz-24 Ağustos arasında Türkiye’de farklı illerde gerçekleşen çok sayıda orman yangınını üstlenmiştir.
Özellikle Ege, Akdeniz ve Marmara’da yapılan bu sabotajlarda da 90’lar ve 2000’lerde olduğu gibi turistik bölgelerin hedef alındığı gözlemlenmektedir. Ateşin Çocukları İnisiyatifi bu sabotajlara yönelik “Eylemlerimiz özgür özerk Kürdistan statüsü resmi olarak tanındığı güne kadar kesintisiz devam edecektir” açıklamasında bulunarak orman katliamlarının devam edeceği konusunda da tehditte bulunmuştur.
Özellikle PKK’nın gerçekleştirmiş olduğu eylemleri sosyal medya aracılığıyla duyurmaya çalışması, terör örgütüne müzahir ajans ve internet sitelerinde orman sabotajlarına yönelik haberler yapılması sabotajların yalnızca Türkiye’nin yerel/ulusal ekonomisini olumsuz etkilemeyi amaçlamadığını aynı zamanda toplum nezdinde korku oluşturarak –Robert Arthur Baird’in çalışmalarında altını çizdiği– “psikolojik maliyet” oluşturmayı da amaçladığını göstermektedir. (devam edecek -4-)
YAZARLAR HAKKINDA
Oğuz Güngörmez
Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 2014’te birincilikle mezun olmuştur. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Soğuk Savaş Sonrası Ortadoğu’da Güç Dengesi: Silahlanma Dinamiklerinin İttifaklar ve Büyük Güçlerle İlişkilere Etkisi” başlıklı teziyle tamamlamıştır. Doktora eğitimine Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde devam etmektedir. SETA İstanbul Avrupa Araştırmaları Direktörlüğü’nde araştırma asistanı olarak görev yapmaktadır. İlgilendiği araştırma konuları arasında AB, Türkiye-AB ilişkileri, Avrupa siyaseti, kamu diplomasisi gibi konular yer almaktadır.
Aslıhan Alkanat
Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 2016’da mezun olmuş ve 2019’da aynı üniversitede Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. SETA İstanbul Avrupa Araştırmaları Direktörlüğü’nde araştırma asistanı olarak görev yapmaktadır.

ANKARA, UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir