Kültür-Sanat

Soli Pompeipolis Ezgisini Buldu

UHA HABER / Mersin Uluslararası Müzik Festivali (Merfest) kapsamında düzenlenen beste yarışması sonuçlandı.

Mersin’in tarihi dokusunda önemli yere sahip Soli Pompeipolis antik kenti için düzenlenen yarışmayı Sonat Mutver kazandı.

Yarışmaya İstanbul’dan katılan Mutver, sağlık sebepleriyle eserlerin seslendirildiği konserde bulunamadı. Mutver ödül törenine telefonla katıldı.

Merfest kapsamında bu yıl 9’uncusu düzenlenen yarışmada her yıl Mersin’e ait kültürel bir değer için yapılan besteler yarışıyor. Yarışmanın bu yılki sloganı “Mersin Soli Pompeipolis’in Gün Doğuşuna Ezgi Arıyor” idi. Pompeipolis Roma döneminden kalma bir antik liman kenti. Şu an Mezitli ilçesinin Viranşehir mahallesinde bulunuyor.

Kazananı dinleyici belirliyor

VOA Türkçe’ye bilgi veren Festival Etkinlik Koordinatörü Altay Bayram’a göre bu yıl yarışmaya 16 eser katıldı. Her eser için bir rumuz belirleniyor. Bestecilerin kendilerini tanıttıkları dosyalar ise ayrı zarflarda geliyor. Son ana kadar hangi eserin hangi besteciye ait olduğu bilinmiyor.

Eserler Latin Katolik Kilisesi’ndeki ücretsiz konserle dinleyiciyle buluştu. Dinleyiciler konser sırasında eserler için ellerindeki oy pusulalarına 1’den 3’e kadar not verdi. Tüm eserler seslendirildikten sonra puanlar toplandı ve sıralama oluştu. Birinci gelen eser bir kez daha seslendirildi.

Konserde Mersin Devlet Opera ve Balesi’nden dört müzisyen sahne aldı. Eserleri Başkemancı Marina Kvlividze, piyanoda Artem Reutiv, viyolada Melis Özdemir ve viyolonselde Candost Özkan seslendirdi.

Önceki yarışmalarda birinci olan eserler Merfest’in internet sitesinden izlenebiliyor. Bu yılki eser de ilerleyen tarihlerde sitede yer alacak.

Ödülü bu yıl kazanan besteci Sonat Mutver, istanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvar’ında araştırma görevlisi. 1976 doğumlu Mutver ilk müzik eğitimini babasından almış, daha sonra Elif Aran’ın öğrencisi olarak piyano eğitimini sürdürmüş. Mutver’in kısa film, belgesel, tiyatro ve reklam müziği dallarında çalışmaları var.

HABER : Onur ERDOĞAN

MERSİN, VOA, UHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir