Gündem

SMO Sözcüsü Yusuf Hamoud: ‘Suriye Milli Ordusu Etnik ve Dini Azınlıkları Koruyacak’

UHA HABER / Türkiye’nin saygın, bağımsız, tarafsız yayın kurulu, SETA Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı tarafından, Ankara’da “Barış Pınarı Harekatı” başlıklı panel düzenlendi.

Moderatörlüğünü Doç. Dr. Murat Yeşiltaş’ın gerçekleştirdiği panelin konuk konuşmacısı Suriye Milli Ordusu (SMO) Sözcüsü Yusuf Hamoud yaptığı konuşmada,  Barış Pınarı Harekatı ile teröristlerden temizlenen bölgelerin harekat sonrasında sivil yönetimlere devredileceğini söyledi

Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunacağı ve tüm azınlıkların haklarının güvence altında alınacağını açıklayan Yusuf Hamoud, Suriye Milli Ordusu’nun 2011’den bu yana Esed rejimine karşı savaşan güçlerin en büyük birleşme hareketi olduğunu hatırlatarak, SMO’nun 7 birlikten oluşan 80 bin eğitimli askeri olduğunu belirtti.

Hamoud, Terör örgütü YPG/PKK’nın Barış Pınarı Harekatı’nı zorunlu hale getirdiğinin altını çizerek,  örgütün Kürt, Türkmen ve Asuri binlerce sivili göçe zorladığını, çocukları zorla silah altına aldığını, siyasi aktivistlere suikast düzenlediğini, kadın ve çocuklar dahil yüzlerce kişiyi keyfi tutuklamaya tabi tutuğunu ifade etti.

SMO’nun kuruluş paktında etnik ve dini azınlıkların haklarının savunulmasının yer aldığını açıklayan Hamoud, tüm azınlıkların haklarını güvence altına alan üniter bir Suriye devleti kurmayı amaçladıkladıklarına dikkat çekti.

Suriye Milli Ordusu (SMO) Sözcüsü Yusuf Hamoud, Arap Birliği’nin Barış Pınarı Harekatı’nı kınamasına da değinerek, bunu esef ve şaşkınlıkla karşıladıklarına da değinerek,  bunu kınayan ülkelerin ayrılıkçı terör örgütünün savaş suçlarına karşı sessiz kaldığını belirtti.

Hamoud, operasyon bölgesindeki Suriyeli sivil Kürt vatandaşların evlerini terk etmemesi için çaba gösterdiklerini hatırlatarak, “Biz Afrin bölgesini terörden arındırdığımız dönemde PKK terör örgütü, sivil Kürtlere baskı uygulayarak göç etmelerine yol açmıştı. O dönemde insanları telefonla arayarak evlerini terk etmemeleri gerektiğini söyleyip ikna etmiştik. Kürt kardeşlerimizle iletişim kurduktan sonra bölgeyi terk edenlerin bir kısmı da evlerine geri dönmüştü. Biz de onların güvenli bir şekilde geri dönmelerini sağlamıştık.” ifadesini kullandı

Barış Pınarı Harekatı’nda da Kürt, Asuri, Süryani ve Hristiyan sivil vatandaşlara güven verici mesajlar gönderdiklerini açıklayan Sözcüsü Yusuf Hamoud, Suriye Milli Ordusu olarak bölgeyi yönetmeyeceklerini, bölgeyi terörden arındıktan sonra barışçıl şekilde bir arada yaşamayı kolaylaştıracak sivil yönetime teslim edeceklerini kaydetti.

İstikrar ve güvenlik vurgusu

Panelde söz alan Suriye Geçici Hükümeti Savunma Bakanı Yardımcısı Hasan Hamada da, Suriye Milli Ordusu’nun yapılanmasının Zeytin Dalı Harekatı dönemine nazaran profesyonelleştiğini açıkladı.

Hasan Hamada, geçici hükümetin temel önceliğinin, Suriye Milli Ordusu’nun kurtardığı bölgelerde istikrar ve güvenliği tesis etmek olduğuna değinerek, terörün kurtarılan bölgelerde tekrar yuvalanmaması için gerekli hazırlıkların yapıldığını ve buna yönelik çabaların artarak devam edeceğini belirtti.

Suriye Milli Ordusun’dan Mustafa Secari de yaptığı konuşmada, PYD yapılanmasının milli olmayan figürler tarafından Kandil’den gelen talimatlarla hareket ettiğini anlattı.

Mustafa Secari, Barış Pınarı Harekatı’nın bölgedeki halkın talepleri doğrultusunda gerçekleştiğini belirterek, bölgeyi, zulüm ve baskıyla kontrol eden YPG/PKK terör örgütünün elinden kurtarmayı amaçladıklarını ifade etti.

Panele, Suriye Geçici Hükümeti Savunma Bakanı Yardımcısı Hasan Hamada ve Suriye Milli Ordusun’dan Mustafa Secari ile araştırmacı, diplomatik misyon temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

ANKARA, UHA Haber Ajansı

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir