Dünya

Şili’deki protestolarda kan döküldü

UHA HABER / Şili’nin başkenti Santiago’da metro bilet fiyatlarına getirilen zammın ardından başlayan protestolarda en az üç kişi yaşamını yitirdi.

Mustafa Kemal ATATÜRKAgence France-Presse‘in (AFP) haberinde, Şili makamlarından yapılan açıklamaya göre, Cumartesi gecesi başkent Santiago’da yağmalanan bir süpermarketteki yangında en az üç kişi yaşamını yitirdi.

Santiago Belediye Başkanı Karla Rubilar iki kişinin olay yerinde, ağır yaralı üçüncü şahsın ise hastanede hayatını kaybettiğini açıkladı.

Protestolar bir hafta kadar önce metro bileti fiyatının 800’den 830 Şili Pesosu’na yükseltilmesi nedeniyle başlamıştı. Protesto gösterileri barışçıl bir havada binlerce kişinin katılımıyla başlamış, ancak daha sonra Santiago’daki devlet başkanlığı sarayı dahil birçok farklı noktada şiddet olayları yaşanmıştı.

Otobüs işletmeleri seferleri durdurma kararı aldı

Otobüs işletmeleri seferleri durdurma kararı aldı

Birçok metro istasyonunun ateşe verilmesinin ardından başkentte olağanüstü hal ilan edildi. Cumartesi günü otobüslerin ateşe verilmesinin ardından otobüs işletmeleri de seferleri durdurma kararı aldı. Valparaiso kentinde ise göstericiler El Mercurio gazetesinin binasını ateşe verdi.

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera Cumartesi günü metro bileti zammından vazgeçildiğini duyurdu.

Şili Güney Amerika’nın kişi başına düşen en yüksek milli gelire sahip ülkesi. Ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 2,5 oranında olacağı tahmin ediliyor. Ancak sağlık ve geçim masraflarının giderek artması, emekli maaşlarının düşüklüğü ve sosyal eşitsizlik; ülkede huzursuzluğa neden oluyor.

SANTİAGO / UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir