Gündem

SETA’dan Panel | Yemen Krizi: Siyasal Aktörler, İç Savaş ve İnsani Trajedi

Türkiye’nin en saygın, SETA bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı tarafından yarın İstanbul’da düzenlenecek olan panelde Yemen’deki siyasi kriz ve insani trajedi bu sorular etrafında tartışılacak.

Panel | Yemen Krizi: Siyasal Aktörler, İç Savaş ve İnsani Trajedi

Pelin Çift İle Gündem ÖtesiSETA’dan panelle ilgili açıklama şöyle:

“2011’de birçok bölge ülkesinde olduğu gibi Yemen’de de siyasal değişim talepleri ile başlayan ayaklanmalar uluslararası güçlerin müdahalesi ile vekâlet savaşlarına dönüştü. Yaklaşık yedi yıldır devam eden ve kazananı olmayan bu hesaplaşma gittikçe daha ağır sonuçlar üretmeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler ve çeşitli gözlemci grupların zaman zaman yayınladıkları raporlara bakıldığında Yemen’de iç savaşın muhtemel senaryolar içinden en kötüsüne doğru gittiğini söylemek abartı olmayacaktır: Ülkenin eğitim ve sağlık kurumları büyük ölçüde işlevselliğini yitirmiş durumda. 24 milyonluk nüfusun üçte ikisi açlıkla karşı karşıya ve temiz suya erişimi yok. 3.3 milyon insan kıtlık bölgesinde yaşıyor. 2 milyon çocuk yetersiz besleniyor. En az 160 sağlık kurumu ve binası saldırıya uğradı. Kamusal hizmetlerin büyük ölçüde sekteye uğraması şehirlerde çöp yığınlarının birikmesine yol açtı. Salgın hastalıklar yüz binleri etkiliyor.

Bu noktada akla gelen sorular kısaca şu şekilde ifade edilebilir: Ülke bu noktaya nasıl sürüklendi? İç savaşın tarafları kimler? Yakın zamanda iç savaşın bitmesi mümkün mü?”

Panel | Yemen Krizi: Siyasal Aktörler, İç Savaş ve İnsani Trajedi


  • Tarih : 07/03/2018
  • Saat :14:30 : 16:30
  • Yer : SETA İstanbul
  • Bitiş  : 07/03/2018
  • Adres : Defterdar Mah. Savaklar Caddesi. No:41-43

  • Moderatör : Ramazan Yıldırım, Ru’ye Turkiyye
  • Konuşmacılar :Najeeb Ghanem, Arap Stratejik Araştırma MerkeziNabil Al-Bokairi, Arap Stratejik Araştırma Merkezi

    Veysel Kurt, SETA

Yemen Krizi: Siyasal Aktörler, İç Savaş ve İnsani Trajedi

 İSTANBUL, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir