Gündem

SETA’dan Panel: Suudi Arabistan’ın Dönüşümünü Anlamak

SETA Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nca, ‘Suudi Arabistan’ın Dönüşümünü Anlamak’ konulu panel düzenlendi.

Suudi Arabistan siyasi, ekonomik, dini ve kültürel anlamda hem Ortadoğu’nun hem de İslam coğrafyasının önde gelen ülkelerindendir. Ülke özellikle 2011’deki Arap devrimlerini izleyen dönemde bölgesel ve küresel düzeyde yeni siyasi yaklaşımlar benimseyerek geleneksel tutumundan farklı bir çizgi izledi.

Bu durum 2015 yılının Ocak ayında Selman Bin Abdülaziz’in ülkenin yeni kralı olmasıyla birlikte daha da görülür hale geldi. Selman bin Abdülaziz’in Haziran 2017’de oğlu Muhammed bin Selman’ı veliaht prensliğe getirmesi ise ülkede yeni bir dönemin başladığına işaret etti.

Suudi ailesinin içindeki rakiplerini etkisiz hale getiren Muhammed Bin Selman, Suudi Arabistan’ın siyasetini, ekonomisini ve sosyal hayatını derinden etkileyecek “2030 Vizyonu”, “Ilımlı İslam’a Dönüş” gibi projeleri başlattı.

Bu yeni dönemin ışığında akla gelen soruların başında Suudi Arabistan’ın yaşadığı bu dönüşümün ülkenin iç ve dış siyasetini nasıl etkileyeceğidir. Muhammed bin Selman’ın ekonomi alanında belirlediği hedefleri gerçekleştirebilmesi mümkün müdür? İlerleyen süreçte Suudi Arabistan’da din ve siyaset ilişkisi nasıl şekillenecektir?

Bu sorular ışığında SETA, Suudi Arabistan’ın yaşadığı bu çok yönlü dönüşümü alanında uzman akademisyenler ile tartışacaktır. “Suudi Arabistan’ın Dönüşümünü Anlamak” başlıklı panelimize teşriflerinizi bekleriz.

Panel: Suudi Arabistan’ın Dönüşümünü Anlamak


 • Tarih : 27/04/2018
 • Saat :15:00 : 17:00
 • Yer : SETA Ankara
 • Bitiş  : 27/04/2018
 • Adres : Nenehatun Cd. No:66 GOP/Çankara/Ankara

LCV & DETAYLI BİLGİ İÇİN : Bilal Salaymeh – fp@setav.org | Bilal Salaymeh 0312 551 21 22


 • Moderatör : Muhittin Ataman, SETA
 • Konuşmacılar :Özcan Hıdır, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi

  Muharrem Hilmi Özev, İstanbul Üniversitesi & ORSAM

  Muhammad Zawawy, Sakarya Üniversitesi Ortadoğu EnstitüsüSuudi Arabistan’ın Dönüşümünü Anlamak

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir