Gündem

SETA’dan Panel: Dünya Siyasetinde Çin Etkisi

Türkiye’nin en saygın, bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu SETA, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı tarafından İstanbul’da ‘Dünya Siyasetinde Çin Etkisi’ konulu panel düzenlenecek.

SETA İstanbul koordinartörlüğü sözkonusu panelle ilgili olaraş şu aşıklamayı yaptı:

“1980’lerden beri devam eden sermaye yatırımları ve reform planları, Çin’in dünyanın ikinci en büyük ekonomisi olmasını sağladı.

Dünya ticaret hacmindeki artış ile siyasi ve ekonomik gelişmeler Çin’in bölgedeki konumunu güçlendirdi.

Çin bölgedeki etkinliğini korumak ve sürdürmek için BRICS, Şanghay İşbirliği Örgütü, Asya Altyapı Yatırım Bankası (AAYB) gibi örgütlerin kurulmasına öncülük etti.

Bu örgütlerin yanı sıra Çin, Afrika ve Latin Amerika gibi diğer bölgelerle de doğrudan ilişki kurmaktadır. Ancak Çin’in Afrika’ya yönelik gerçekleştirdiği yatırımlar ve faaliyetler ABD. tarafından hoş karşılanıyor. Bu bölgede üstünlük oluşturmak isteyen bu iki ülke arasında siyasi gerilim oluştu.

Çin ve ABD arasındaki ilişkileri daha iyi anlamak için Rusya da önemli bir faktördür. Trump’ın başkanlığıyla, Çin ve Rusya, ABD’yi bir tehdit olarak algılamakta ve bu tehdidin üstesinden gelebilmek için de stratejik ortaklık yapmaları gerekiyor.

Çin-Türkiye ilişkilerinin genelde sakin bir seyir izlediği görülmektedir. Çin, genellikle Türkiye’nin dahil olduğu olaylarda tarafsız kalmayı tercih etti. Fakat Kıbrıs meselesinde Çin, Güney Kıbrıs’ın tarafında tavır takınmaktadır. Buna rağmen Türkiye, Çin’e karşı siyasi ve ekonomik gücünü kullanmamayı seçti.

Insight Turkey dergisi, “Çin’in Israrcı Yükselişi: Küresel Zorluklar ve Bölgesel Dinamikler” başlıklı Çin özel sayısının yayımlanmasının ardından yazılarıyla sayıya katkıda bulunan konuşmacıların katılımıyla, “Dünya siyasetinde Çin Etkisi”nin tartışılacağı bir panel düzenlendi”.

Not: Panel sırasında Türkçe ve İngilizce simültane çeviri hizmeti sunulacaktır.

Açılış Konuşmaları:

 

 

Moderatör:

 Muhittin Ataman, Insight Turkey Dergisi, SETA

Recep Şentürk, İbn Haldun Üniversitesi

 

Talha Köse, İbn Haldun Üniversitesi

Konuşmacılar: Earl Conteh-Morgan, South Florida ÜniversitesiAlexander Korolev, New South Wales Üniversitesi
Kadir Temiz, Boğaziçi Üniversitesi

Panel: Dünya Siyasetinde Çin Etkisi


  • Tarih : 22/02/2018
  • Saat :14:00 : 16:00
  • Yer : SETA İstanbul
  • Bitiş  : 22/02/2018
  • Adres : Defterdar Mah. Savaklar Caddesi. No:41-43

LCV & DETAYLI BİLGİ İÇİN : Gloria Shkurti – 0 312 551 21 33


  • Moderatör : Talha Köse, İbn Haldun Üniversitesi
  • Konuşmacılar :Earl Conteh-Morgan, South Florida Üniversitesi

    Alexander Korolev, New South Wales Üniversitesi

  • Kadir Temiz, Boğaziçi Üniversitesi

İSTANBUL, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir