Gündem

SETA’dan Panel: Avrupa İslamofobi Raporu 2017

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından yayınlanan Avrupa İslamofobi Raporu 2017’nin tanıtımı SETA Ankara’da düzenlenecek bir panelle yapılacak.

Avrupa İslamofobi ile ilgili görsel sonucu

Rapor, Avrupa ülkeleri bazında İslamofobiyi araştırarak Avrupa’da Müslümanlara yönelik ırkçı eğilimlerin değerlendirmesini sunmakta.

Bu yıl önde gelen 40 bilim adamı ve sivil toplum aktivistleri hemen hemen tüm Avrupa Birliği (AB) üyelerinin yanında Rusya ve Norveç’in de dahil olduğu 33 ülke ile ilgili rapor kaleme alındı.

İstihdam, eğitim ve siyaset gibi kilit alanlarda karşılaşılan İslamofobik olaylara yer veren bu raporların her biri ayrıca bahsi geçen olguya karşı ülke bazlı politika tavsiyelerinde bulunmakta ve olayları ayrıntılı analiz etmekte.

2017 Avrupa İslamofobi Raporu sözlü saldırıdan fiziksel saldırıya ve cinayete kadar değişen vakaları kayda geçirmiş.

Bu bağlamda, Almanya’da Müslümanları hedef alan vaka sayısı 908, Polonya’da 664, Hollanda’da 364, Avusturya’da 256, Fransa’da 121, Danimarka’da 56 ve Belçika’da 36 olmuş.

Endişelenmek için yeterli olan bu sayılar mevcut durumun yanında bir hiç hükmündedir. Nitekim raporun editörleri Avrupa Temel Haklar Ajansı’nın (FRA) bir araştırmasına dikkat çekmekte.

Söz konusu araştırmaya göre, İslamofobi kurbanlarının yalnızca yüzde 12’si uğradıkları saldırıları yasal mercilere –gerek polis, gerek STK’lar– ihbar etmekte. Bu, Avrupa’da İslamofobi ile ilgili mevcut veri ve istatistiklerin buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu ortaya koymak.

Raporun tanıtımının yapılacağı panelde SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran takdim konuşmasını, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise açılış konuşmasını gerçekleştirecek.

SETA Avrupa Araştırmaları Direktörü Enes Bayraklı’nın moderatörlüğünde gerçekleşecek etkinlikte Salzburg Üniversitesi Sosyoloji ve Siyaset Bilimi bölümünden Farid Hafez, 2017 Avrupa İslamofobi Raporu’nun temel bulgularını sunacaktır.  Sabahattin Zaim Üniversitesi’nden Linda Hyökki, Finlandiya özelindeki İslamofobiyi değerlendirecek.

Adalet ve Özgürlük Komitesi’nden Yasser Louati ise Fransa’da yaşanan Müslüman karşıtlığını ortaya koyacaktır. Trakya Üniversitesi’nden Ali Hüseyinoğlu ise Yunanistan’da yaşanan İslamofobinin temel dinamiklerini analiz edecek.

Panel tüm katılımcılara açıktır.

Not: Panelin dili Türkçe/İngilizce olacak ve simültane tercüme yapılacaktır.

Panel: Avrupa İslamofobi Raporu 2017


 • Tarih : 11/04/2018
 • Saat :11:00 : 13:00
 • Yer : SETA Ankara
 • Bitiş  : 11/04/2018
 • Adres : Nenehatun Cd. No:66 GOP/Çankara/Ankara

LCV & DETAYLI BİLGİ İÇİN : Oğuz Güngörmez – 0 212 395 11 47


 • Moderatör : Enes Bayraklı, SETA Avrupa Araştırmaları Direktörü
 • Konuşmacılar :Farid Hafez, Salzburg Üniversitesi, Avusturya

  Linda Hyökki, Sabahattin Zaim Üniversitesi, Türkiye

  Yasser Louati, Adalet ve Özgürlük Komitesi, Fransa

  Ali Hüseyinoğlu, Trakya Üniversitesi, Türkiye


Takdim: Burhanettin Duran, SETA Genel Koordinatörü

Açılış Konuşması: Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı

Panel: Avrupa İslamofobi Raporu 2017

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir