Türkiye

Selçuk Bayraktar: 2000’li yıllardan itibaren savunma sanayinde dönüşüm yaşandı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, savunma sanayisinde gelişen milli teknolojiyi TRT 1’de Pelin Çift ile Gündem Ötesi’nde anlattı.

Türkiye milli teknoloji hamlesiyle savunma sanayisinde önemli adımlar atıyor. Özellikle insansız hava araçları İHA’lar terörle mücadelede Türk Silahlı Kuvvetleri’ne büyük katkı sağlıyor.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, savunma sanayisinde geliştirilen milli teknoloji ile gelinen son noktayı TRT 1’de yayınlanan Pelin Çift ile Gündem Ötesi programında anlattı.

TSK’ya büyük katkı sağlıyor

Düşük maliyetli, yüksek verimli araçlar, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne büyük katkı sağlıyorlar.

Bayraktar, “Kullandığımız teknolojilerin hepsinin temeli savunma sanayi. Mesela bilgisayar, hepimizin kullandığı cep telefonlarımız, internet hepsi savunma sanayisine bağlı. Bunların hepsi savunma sanayisinin sivilleşmiş hali. 2000’li yıllardan itibaren ciddi bir dönüşüm oldu savunma sanayisinde yani bu alanın millileşmesi ile alakalı. Bunun ne kadar kritik bir mesele olduğunu artık hepimiz daha iyi anlıyoruz.” dedi.

“14 farklı yarışma olacak”

Bayraktar, 20-23 Eylül günleri arasında İstanbul’da yapılacak Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali hakkında da bilgi verdi.

Bayraktar, “Teknofest festivali düzenliyoruz hepsi geleceğin konuları, geleceğin yarışlarını hazırlıyoruz. 14 farklı teknoloji yarışma olacak; insansız hava araçları gibi sadece bu değil yapay zeka gibi. Uluslarası bir festival mesela hacker yarışmamıza rekor düzeyde katılım var. Hatta ASELSAN’ın bir sistemini anti-drone sistemini finalde kırmaya uğraşacaklar.” diye konuştu.

Kaynak: TRT Haber

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir