Gündem

‘Seçimi İptal Eden Erdoğan ‘Yeni Erdoğan’ı Yarattı’

UHA HABER / “İmamoğlu’nun 31 Mart’ta İstanbul’daki galibiyetini iptal eden Erdoğan ‘yeni Erdoğan’ı yarattı.

” Washington’daki düşünce kuruluşlarından Washington Institute Türkiye Programı Direktörü Soner Çağaptay 23 Haziran İstanbul seçimlerini bu sözlerle yorumladı.

Seçim sonuçlarını VOA Türkçe muhabirine değerlendiren Çağaptay, “Türk siyasetinde Erdoğan nedir?” sorusunu sorarak, Erdoğan’ın sistem tarafından bir kenara itilen dindar ve işçi sınıfı gibi kitleleri temsil eden muhafazakar siyasetçi kimliğini temsil ettiğine dikkat çekti. Ancak Çağaptay, 31 Mart seçimlerinin iptal edilmesinin İmamoğlu’nu “Yeni Erdoğan” haline getirdiği, artık dışlanan ve kenara itilen kesimi İmamoğlu’nun temsil ettiği değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan’ın İmamoğlu’nun belediye başkanlığı süresince yani en fazla iki dönem, 10 yıl boyunca kaynaklarına sınırlama getirmek için yasama yetkisini kullanabileceğine dikkat çeken Çağaptay’a göre bunun olası sonuçları Erdoğan’ın lehine olmaz: “Bu, İmamoğlu’nun ‘yeni Erdoğan’ markasını daha da güçlendirir. Yani Erdoğan istemeden düşmanını yaratmış olabilir.”

Soner Çağaptay’a göre 23 Haziran akşamı sandıktan çıkan sonuç, Erdoğan ve İmamoğlu isimlerinin Türk siyasetine önümüzdeki dört yıl boyunca damgasını vuracağı anlamına da geliyor.

16x9 Image
HABER : Mehtap Çolak YILMAZ

***

Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı /  WASHINGTON, VOA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir