Dünya

SDG: ‘Suriye’de Güvenli Bölge Kurulmasını Destekleyeceğiz’

UHA Haber / Amerika’nın desteklediği ve çoğunluğunu YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulmasına yardımcı olmaya hazır olduğunu kaydetti.

Mustafa Kemal ATATÜRKAçıklamada, böyle bir bölgenin yabancı müdahaleyi önleyecek uluslararası garantilere sahip olması gerektiği belirtildi. Bu ifadeyle muhtemelen Türkiye’nin kastedildiği düşünülüyor.

SDG açıklamasında ayrıca, sınır bölgesinde Türkiye’yle anlaşmaya varılarak istikrarın sağlanmasını umduğunu ifade etti.

Geçen ay Amerikan askerlerinin Suriye’den çekileceğini açıklayan Başkan Donald Trump, Pazar günü paylaştığı tweet mesajında ayrıntıya girmeden Suriye’de güvenli bölge oluşturulmasından bahsetmişti.

SDG, Amerika’nın çekilmesinin Türkiye’ye bölgede yeni bir operasyonun başlatması için imkan tanıyacağından endişe ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Salı günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin içinde sınır boyunca kurmayı planladığı güvenli bölgeyi Trump’la telefon konuşmasında ele aldığını belirtmişti.

Türkiye, Suriye Demokratik Güçleri’nin çoğunluğunu oluşturan YPG’yi terör örgütü PKK’nın uzantısı olarak niteliyor.

Menbiç’e saldırı için bekliyorlar

Bu arada Türkiye’nin desteklediği muhalif gruplar Menbiç’e saldırı için beklemede.

O gruplardan birinin komutanı olan Adnan Ebu Faysal ve kendisine bağlı savaşçılar, Menbiç’e 35 km mesafede Cerablus yakınlarında konuşlanmış bekliyor.

Faysal, “Güçlerimizle her türlü askeri hareketa başlama saati için hazırız” dedi. Faysal’ın güçlerinin 300’den fazla silahlandırılmış araçlara sahip olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar Menbiç’e yönelik bir saldırının kararının Türkiye’nin vereceğine dikkat çekiyor. Bu çerçevede Amerika’yla Türkiye arasındaki müzakerelerin savaştaki yeni dönemi şekillendireceği belirtiliyor.

VOA, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir