Gündem

Sarı Yelekliler Ve Batı Demokrasilerinin Bunalımı

SETA Siyaset Araştırmalırı Direktörü Doç. Dr. Nebi Miş, Batı demokrasileri uzun süredir bir bunalıma doğru sürüklendiğini hatırlatarak, Merkez partilerin de eridiğine dikkat çekti.

Doç. Dr. Nebi Miş, Sağ ve sol radikal siyasi yapıların güçlendiğini, bu eğilimin, toptan ve derin bir krize kadar da devam edeceğini ifade etti.

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Nebi Miş, Fransa’nın liberal eğilimi Les Echos gazetesinde “Şiddetin lanetlenmesi gerekiyor” başlıklı yazıdan bir alıntı yaparak ‘Sarı Yelekliler Ve Batı Demokrasilerinin Bunalımı’ konulu yazısına söyle devam ediyor:

“Artık demokrasimiz bile tehdit altında. Bu yüzden cumartesi günü ‘Sarı Yelekler’in Paris’in kalbinde ve kırsaldaki kimi kentlerde oluşturduğu korkunç kargaşa karşısında herkesin tavrını ortaya koyması lazım. Cumhuriyetin meşru düzeninden mi yoksa demokrasiye karşı ayaklanmadan mı yanayız? İktidar, tarih ve anma mekânlarına saldırılırsa ki bugün yaşanan budur, özel mülkiyet hakkı ihlal edilir, dürüst dükkân sahipleri soyulur, polis memurları linç edilirse o zaman savunmamız gereken devlet başkanı değil, devletin kendisidir.” (Çeviri: Eurotopics)

Liberal eğilimli gazete, Fransa’da 18 Ekim’de fitili ateşlenen ve giderek yükselen Sarı Yelekliler’in gösterilerini,  “demokrasiye karşı bir ayaklanma” olarak görüyor.  Tüm Fransız toplumunu da “devleti savunmaya” davet ediyor.

Doç. Dr. Nebi Miş, devam ediyor:

1995 yapımı La Haine (Protesto) filmiyle, Fransa’da daha önce yaşanan protesto eylemlerine övgüler düzen ünlü Fransız sol yönetmen Mathieu Kassovitz, sosyal medyada sarı yeleklileri “aptallar sürüsü” olarak nitelendirmiş.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron protesto gösterileri sürerken, “Bu şiddetin failleri, değişim değil kaos istiyor, kimlikleri tespit edilip adalet tarafından yargılanacaklar” açıklamasını yaptı.

18 Ekim’de Fransa’nın Bretonya bölgesinde Jacline Mouraud adlı bir kadın, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a,  “Söyle nereye gidiyoruz? Bizden aldığınız paralarla ne yapıyorsunuz” diye seslenip zamları eleştirdikten sonra, “Yeter artık” diye biten bir video mesajı yayımlar.  Söz konusu video mesajı kısa sürede 6,1 milyon kişi tarafından izlenerek büyük protesto gösterilerinin başlamasına neden olur.

 “Yeter artık” sloganı ile başlatılan eylemlere dünyanın çoktandır aşina olduğuna değinen Doç. Dr. Nebi Miş, 17 ve 24 Kasım tarihlerinde gösterilerin hızlandığını, Üçüncü perdesinin ise 136 binin üzerinde göstericinin katıldığı eylemlerle geçtiğimiz hafta sonu devam ettiğini, gösteriler sırasında, Fransa genelinde 81’i polis, 263 kişi yaralandığını ve 630 kişinin de gözaltına alındığını aktardı.

Doç. Dr. Nebi Miş, bazılarının “Fransız baharı” dediğini, kimisinin de “faşizmin ayak sesleri” olarak nitelendirdiği gösterileri durdurmak için, Fransız hükûmetinin OHAL ilan etmeye hazırlandığını hatırlattı.

Batı demokrasilerinin temsilcilerinin, 1990’ların ikinci yarısından itibaren kendi sınırlarının ötesindeki “yeter artık” sloganı etrafında düzenlenen sokak hareketlerini ve  “işgal et” eylemlerini desteklediğini ifade eden Doç. Dr. Nebi Miş, “Kendi sınırlarının ötesindeki bu tip sokak hareketlerini, “halkların demokrasi talebi” olarak değerlendirdi. Göstericilerden yana tavır takınarak, onları bastırmaya çalışan ülke yönetimlerini eleştirdi” dedi.

Doç. Dr. Nebi Miş, Türkiye’de 2013 yılında Gezi Parkı’nın şiddet eylemlerinin organize edildiğini hatırlatarak, Eylemlere katılanlar tarafından sokakların yakılıp yıkıldığını, Hem devlete hem de özel mülkiyete ait binaların, arabaların tahrip edildiğini ve ateşe verildiğini kaydetti.

Gezi Parkı şiddet eylemlerini destekleyen, eylemleri sonlandırmaya yönelik hükûmetin attığı adımları eleştiren Batı’nın, Fransa’nın “sarı yelekliler” eylemini desteklemediğini belirten Doç. Dr. Nebi Miş, göstericileri sertlikle bastırmaya çalışan Fransa hükûmetine ve devletine ses çıkarmadığına vurgu yaptı.

“Gezi Parkı eylemleri olduğunda, Avrupa Parlamentosu Türkiye’yi kınayan karar tasarısını onaylamış, geziyi barışçıl protesto olarak nitelendirmiş, polisi göstericilere sert yöntem kullanmakla eleştirmiş, polis memurlarının yargı önüne çıkarılmasını, tutuklanan protestocuların salıverilmesini, hatta eylemlerde ölenlere tazminat ödenmesini istemişti” diye hatırlatmada bulunan Doç. Dr. Nebi Miş, “O dönemde Türkiye’ye karşı “kaygılı” olduğunu belirten, Batılı devletler, medya ve entelektüeller ve uluslararası kurumlar, Fransa ve batılı bir devlette gösteriler olunca ikiyüzlü bir tavır sergilemekten kaçınmıyorlar. Hepsi şu anda suskunluğa büründüler…”şeklinde ifade etti.

Doç. Dr. Nebi Miş, Batı’daki sokak hareketlerinin daha çok küreselleşme karşıtlığı üzerinden geliştiğini, bu tip radikal eylemlerin, sol entelektüeller ve solu temsil eden siyasi partilerin desteklediklerini açıkladı.

“İlerleyen süreçte ise, Batılı demokrasilerin çoğunda radikal sol ve sağ siyaset karşılıklı olarak birbirlerini besleyerek güçlendiler. En nihayetinde de Batı’da merkez partiler gelen değişimi yönetemedikleri için radikal sağın siyasi söylemlerine yönelmek zorunda kaldılar.

Bu tip sokak hareketlerinin teorisyenliğini yapan sol entelektüeller, başta savundukları durumun tam tersine radikal sağın yükselmesini, hatta merkez partilerinin de radikalleşmesindeki kendi sorumluluklarını görmezden geldiler. Siyasetteki değişimin yönünü hesap edemediler” diye dikkat çeken Doç. Dr. Nebi Miş, Şimdi de Fransız solunun, “sarı yelekliler” karşısında ne söyleyeceğini kestiremediğini, Önce biraz sessiz kaldıklarını ve sonradan bunların faşist olabileceğini söylediklerini kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

KAYNAK : SETA, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir