Avrupa

Sarı Yelekliler Fransız mali sistemini çökertmek için harekete geçiyor

Fransa’da bir süredir protestolara devam eden ‘Sarı Yelekliler’, ülkenin mali sistemini hedef alacak. Protestocular bankaları boşaltarak hükümeti zorda bırakmayı planlıyor.

Mustafa Kemal ATATÜRKGeçtiğimiz yılın kasım ayından bu yana protestolara devam eden Sarı Yelekliler, Fransa’nın mali sistemini çökertmek için harekete geçiyor.
Göstericiler Cumartesi günü bankalardaki hesaplarını boşaltarak Macron yönetimini zor durumda bırakmayı hedefliyor.
Ülkenin yerel gazetelerinden Capital’e göre, fikir ilk olarak ”Sarı Yelek” sempatizanı Tahz San tarafından önerildi.
Thaz San sosyal medyadan yaptığı paylaşımında protestoculara, ”Devleti yasal ve şiddetsiz bir şekilde korkutacağız. Hepimiz ülke güçlerinin devletin elinde değil, bankaların elinde olduğunu biliyoruz. Bankalar zayıflarsa, devlet derhal zayıflar. Hepimiz Cumartesi günü paramızı bankalardan çekeceğiz.” diye seslendi.
Protestocular, Fransız mali sistemini tehdit ederek hükümeti barışçıl bir şekilde reformlarını geçmeye zorlamak istediklerini söylüyor.
Hareket içinde gerginlikler başladı
Geçtiğimiz günlerde ”Angry France” isimli sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Macron’a açık bir mektup yazdı. Mektupta, ”İnsanlara dilenci gibi ya da düşman gibi bakmayı bırak. Sen ve arkadaşlarının bu davranışı protestocuları daha çok öfkelendiriyor.” ifadelerine yer verildi.
Öte yandan bazı eski protesto liderlerinin siyasi bir çözüm istemesi, hareketin içinde gerginliğine neden oldu.
KAYNAK : Star

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir