Ekonomi

Sanayi ve Teknoloji Devleri SANTEK 2018’de

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ‘SANTEK 2018’i (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı’na değerlendirdi.

Kocaeli Sanayi Odası ve TÜYAP işbirliğinde düzenlenen 5. Sanayi ve Teknoloji Fuarı’na ilişkin değerlendirmede bulunan Başkan Ayhan Zeytinoğlu, Fuar kapsamında, Kocaeli’nin öncü sektörlerinden firmaların katılımının yanında Match4Industry ikili iş görüşmeleri, Savunma Sanayii Yerlileştirme Projesi, Ar-Ge Sanayi Akademi buluşması başlıkları altında birçok farklı etkinlik platformunun yer aldığını söyledi.

Fuarın sanayi sektörünün buluşma noktası olduğuna vurgu yaparak, “SANTEK’18 otomotiv ve otomotiv yan sanayi, enerji, elektrik elektronik ve otomasyon, üretim makineleri ve imalat endüstrisi, demir çelik ve demir dışı metaller, liman tersane ve gemi sanayi, istifleme teknolojileri gibi 200 firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile gerçekleşti. Fuarımıza ilgi gösteren tüm firmalarımıza teşekkür ediyoruz. Fuarı gerek yurtdışı, gerek yurtiçinden 31 bin 102kişi ziyaret etti.” dedi.

SANTEK’18’e Türk savunma sanayisinin önde gelen kuruluşlarının da katıldığını belirten Zeytinoğlu, “Geçmiş yıllarda fuarımıza;Savunma Sanayi Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Tersaneler Genel Müdürlüğü, ASELSAN, ROKETSAN, Makina ve Kimya Endüstrisi, İŞBİR Elektrik ve Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) katılım sağlarken bu yıl STM, Fabrikalar Genel Müdürlüğü ve Aspilsan’ı da fuar süresince ağırladık” ifadesini kullandı.

İlgili resimAyhan Zeytinoğlu, Üyelerin savunma sanayine tedarikçi olabilmesi için başlattıkları çalışmaları en üst seviyeye taşıdıklarını hatırlatarak, Savunma sanayine hizmet eden kurum ve kuruluşların geniş katılımının firmalar için önemli bir fırsat olduğuna inandığını, bu vesile ile 150’den fazla firmanın, yurt dışından ithal edilen savunma sanayi ürünlerinin yerli teminine ilişkin 650 iş görüşmesiyle tedarikçi olma konusunda önemli adım attıklarını bildirdi.

Ekonomi Bakanlığı destekleri alınarak Kocaeli Sanayi Odası ve Doğu Marmara Avrupa Birliği Türkiye İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) öncülüğünde, fuar kapsamında düzenlenen Match4Industry ikili iş görüşmeler etkinliğinin fuara uluslararası boyut kazandırdığına işaret eden Zeytinoğlu, Marka değeri giderek artan ‘SANTEK 2018’ fuarında, katılımcılara önemli iş bağlantıları kurma ve işletmelerin birbirini daha yakından tanıma fırsatı sunduklarının altını çizdi.

Başkan Ayhan Zeytinoğlu, “Fuar ile eşzamanlı gerçekleştirdiğimiz Match4Industry etkinliğimizde firmalarımız, Bosna Hersek, Makedonya, Kosova, Malta, Tunus, Hırvatistan, Moğolistan, Belarus, Fransa, Rusya, Irak, Litvanya, Karadağ, Sırbistan, Slovenya, İspanya, Birleşik Krallık/İngiltere, Orta Doğu, Arap Yarım Ada’sından gelen 200’ü aşkın yabancı firma temsilcisi ile bin 64 adet ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeler sonucu ülke ekonomisine katkı sağlayacak yüksek ölçekli iş bağlantıları kurdu.” dedi.

Ayhan Zeytinoğlu ile ilgili görsel sonucuAr-Ge Sanayi Akademi buluşmasının da fuar ile eşzamanlı organize edildiğini söyleyen Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye’nin çeşitli illerinde faaliyet gösteren Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB) yönetici şirketleri ve buralarda faaliyet gösteren Ar-Ge firmaları, üniversitelerde görevli akademisyenleri, sanayicileri ve yatırımcıları bu fuarda 5. Ar-ge Sanayi Akademi buluşması adı altında bir araya getirdiklerini açıkladı.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye genelindeki çeşitli Teknoparklardan 90 firmanın katılım sağladığını ifade ederek,  3 farklı panelin organize edildiğini, bu panellerde Ar-ge Tasarım ve Üretim, Dijital Platform, Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Platformu ve TEYDEB SAYEM – 2,0 Tanıtımı gibi konuların işlendiğini ve ttkinlik kapsamında 19 firma görüşmesi gerçekleştiğini” söyledi..

SANTEK 2018 Fuarının büyük başarıya imza attığını Vurgulayan Ayhan Zeytinoğlu, “Tüm bu çalışmalarımızın meyvelerini toplayacağımızı düşünüyoruz.” diye kaydetti.

UHA HABER Ahmet KURT ile ilgili görsel sonucu

HABER : Ahmet KURT

KOCAELİ, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir