Dünya

Salgın ABD’nin İran’a yaptırımlarını engellemedi

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / Washington yönetimi Devrim Muhafızlarını ve Şii milisleri destekledikleri gerekçesiyle 5 İran şirketini ve 15 şahsı kara listeye aldı. Bu ABD’nin son iki hafta içinde İran’a yönelik üçüncü yaptırım kararı oldu.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın (REUTERS)’e dayandırdığı haberine göre,Koronavirüs salgını küresel boyutta hızla devam ederken ABD, İran’a yönelik yaptırımlarına ara vermedi. Washington yönetimi, beş İran şirketini ve 15 şahsı “terör örgütlerini destekledikleri” gerekçesiyle kara listeye aldı.

Bu ABD’nin koronavirüs salgınının etkisini derinden hisseden ve 2 bin 200 kişiden fazla kişinin öldüğü İran’a son iki hafta içerisindeki üçüncü yaptırım kararı oldu.

ABD  Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada kara listeye alınan şahısların ve şirketlerin Washington tarafından “terör örgütü” olarak tanımlanan İran’ın önde gelen askeri birimleri Devrim Muhafızları ve ona bağlı Kudüs Gücü’ne destek sağladığı; ayrıca Irak’taki İran destekli iki milis gücüne yardım ettikleri öne sürüldü.

Kara listeye alınanlar İran petrolünün Suriye’ye satılmasını sağlamakla ve Irak ve Yemen’deki milislere silah sevkiyatı yapmakla suçlanıyor.

Pentagon, 11 Mart’ta Irak’ta bir Amerikan ve bir İngliz askerinin ölümüyle sonuçlanan roketli saldırıdan İran destekli Şii milisleri sorumlu tutmuştu.

ABD yönetimi İran’ın nükleer faaliyetlerini, füze denemelerini ve bölgedeki askeri faaliyetlerini frenlemek amacıyla Tahran’a yönelik yaptırımları sürdüreceğini belirtiyor.

İran’dan tepki

Twitter hesabından paylaşımda bulunan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, “ABD ‘sonsuza kadar salgın’ mı istiyor? Zorbalığın yaptırımlarını izlemeyi bırak ahlaki sorumluluktur” ifadesinde bulundu.

ABD İran’la 2015’te yapılan uluslararası nükleer anlaşmadan Donald Trump’ın göreve gelmesinin ardından tek taraflı olarak çekilmiş ve Tahran’a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı.

İnsani yardım malzemesi tedarikinin yaptırımlardan muaf tutulması gerekiyor. Ancak Washington’un genişlettiği yaptırımlar birçok firmanın İran’a insani yardım malzemesi satmasını engelliyor.

[UHA Haber Ajansı, 27 Mart 2020]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma Payitaht “Abdülhamid”den sonra TRT 1 Ekranlarında..

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir