Gündem

Sahada Hangi İttifak Çalışır?

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Nebi Miş, ‘Sahada Hangi İttifak Çalışır?’ başlıklı yazısında, “31 Mart yerel seçimlerine de, 24 Haziran’da oluşan ittifak blokları üzerinden gidilecek. Bu, kesinleşti artık” dedi.

Doç. Dr. Nebi Miş, ile ilgili görsel sonucuDoç. Dr. Nebi Miş, hem Cumhur İttifakı hem de Millet İttifakı ve ona eklemlenen HDP yerel seçimlerde kısmi düzeyde iş birliği yapacağını hatırlattı.

“Her iki blok yerel seçimlerde ittifak ya da iş birliği için belirli sınamalardan geçti, geçiyor” diyen Doç. Dr. Nebi Miş, AK Parti ve MHP’nin yerel seçimde ittifak ve iş birliği konusunda yakın dönemde bir kriz yaşadığını ifade etti.

Doç. Dr. Nebi Miş, “Her iki partinin bu krizi aşmasını kolaylaştıran en önemli unsur, Cumhur İttifakı ve seçim ittifakını birbirinden ayıran bir tutum takınmalarıydı” dedi.

“Hatırlayalım” diyen Doç. Dr. Nebi Miş, AK Parti ve MHP liderleri yerel seçimde ittifak yapmayacaklarını açıkladıkları grup toplantısının hemen ardından bile, Cumhur İttifakı’nın devamı yönünde irade ortaya koyduklarını, İttifakın zarar görmemesi için dikkatli bir dil kullandıklarını belirtti.

Doç. Dr. Nebi Miş, her iki parti içinde, krizi derinleştirebilecek ve Cumhur İttifakı’na zarar verecek gelişmelere parti liderlerinin anında müdahale ettiğini ve her iki liderin de “ülkenin bekası” üst başlığında, Türkiye’ye yönelik iç ve dış kaynaklı saldırılar karşısında birlikte mücadele, Türkiye’yi zayıflatarak uluslararası operasyonların karşısında yer alma süreçlerinde ve Cumhurbaşkanlığı Sisteminin yerleşmesi için Cumhur İttifakı’na ihtiyaç olduğunun farkında olduklarını ve dolayısıyla da Cumhur İttifakı yerel yönetimlerde seçim ittifakını da gerçekleştirdiklerine vurgu yaptı.

“Cumhur İttifakı’nın bazı seçim çevrelerinde ittifaka gitmesi, sadece o seçim bölgesinde olumlu bir sonuç ortaya çıkarmayacaktır. Aynı zamanda tüm Türkiye’de, iki parti arasında yaşanacak sert rekabetten dolayı Cumhur İttifakı’nın zarar görmesini de engelleyecektir” değerlendirmesinde bulunan Doç. Dr. Nebi Miş, ayrıca, belirlenen ittifak yerlerinin dışındaki seçim çevrelerinde bile, karşı blokun kazanma ihtimali ortaya çıktığında, Cumhur İttifakı tabanının, sandıkta güçlü olan adaya yönelebileceğini aktardı.

Doç. Dr. Nebi Miş, AK Parti ve MHP ittifakının 24 Haziran seçimlerinde başarılı olmasının, Cumhur İttifakı’nın sürdürülmesinde her iki partinin motivasyonunu artırdığına dikkat çekti.

“24 Haziran’ın başarısı, yakın dönemde iki parti arasında yaşanan krize rağmen, 31 Mart yerel seçimleri için iş birliğinde ısrarı ve en nihayetinde ittifak görüşmelerinin olumlu sonuçlanmasını teşvik etti” diyen Doç. Dr. Nebi Miş, tüm bunlara ek olarak, Cumhur İttifakı karşıtı bloğun yerel seçimlerde iş birliği yönünde organize olmalarının, MHP ve AK Parti’nin yerelde seçim iş birliği yapmasını da bir anlamda zorunlu kıldığını anlattı.

Diriliş Ertuğrul ile ilgili görsel sonucuDoç. Dr. Nebi Miş, Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde iş birliğinin, 24 Haziran seçimlerine benzer şekilde, ittifak partileri açısından olumlu bir sonuç ortaya çıkaracağını kaydetti.

Millet İttifakı’nın yerel seçimde iş birliği arayışının, 24 Haziran öncesi çatı aday görüşmelerine benzediğini ifade eden Doç. Dr. Nebi Miş, “Örneğin, Ankara için Mansur Yavaş’ın “rozetsiz aday” söylemi üzerinden kendi adı üzerinde iki partinin uzlaşmasını şart koşması ile; 24 Haziran öncesinde Abdullah Gül’ün çatı adaylık için tüm AK Parti karşıtı blokun kendi adaylığında uzlaşma şartını ileri sürmesi  benzerlikler içeriyor” dedi.

Doç. Dr. Nebi Miş, CHP’nin içinde, sağ siyasi aktörlerin parti yönetimi tarafından aday gösterilmesine ve partinin sağcılaşmasına önemli bir itiraz bulunduğunu ve yine İyi Parti içinde de CHP ile seçim ittifakına karşı çıkanların olduğunun bilindiğini söyledi.

“Bu sağcılaşma ve kendi adayları ile seçime gitme tartışması, hem CHP’de hem İyi Parti’de 24 Haziran seçimleri öncesinde de yaşanmıştı” diye vurgu yapan Doç. Dr. Nebi Miş, 24 Haziran öncesinde de CHP ve İyi Parti arasında yaşanan görüş ayrılıklarının en nihayetinde kendi adayları ile cumhurbaşkanlığı seçimine gitmeleriyle sonuçlandığını belirtti ve “Bakalım bu seçimde benzer bir süreç yaşanır mı?” dedi.

Doç. Dr. Nebi Miş, İyi Parti yönetiminde ve parti teşkilatında, 24 Haziran seçimlerinde alınan olumsuz sonucun CHP ile kurulan ittifaktan kaynaklandığını düşünenlerin çoğunlukta olduğunu hatırlatarak, yine parti içinde, yerel seçimde tekrar aynı ittifakın kurulmasının, benzer bir sonuca yol açacağını söyleyerek itiraz edenler in bulunduğunu ve dolayısıyla, ‘Millet İttifakı partilerinin yerel seçimlere ilişkin görüşmelerinde sanılanın aksine pürüzler çözülmüş değil’ şeklinde değerlendirdi.

Doç. Dr. Nebi Miş, dolayısıyla seçim öncesi yaşanan tartışmaların, seçim sürecine ve sonrasına da yansıyabileceğini kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

KAYNAK : SETA, UHA HABER

***

Nebi Miş

Siyaset Araştırmaları Direktörü
Lisans (2003) ve yüksek lisans (2005) eğitimini Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamlayan Nebi Miş, doktorasını (2012) “Türkiye’de Güvenlikleştirme Siyaseti 1923- 2003” başlıklı teziyle tamamladı. Doktora sürecinde bir yıl süreyle Belçika Katholieke Universiteit Leuven’de araştırmacı olarak bulundu. Siyasal sistemler ve kurumlar, demokratikleşme, Kürt meselesi, sivil-asker ilişkileri, Türkiye’de güvenlik siyaseti, İslamcılık ve Ortadoğu’da demokratikleşme konuları üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca bu konularda İngilizce ve Türkçe makaleleri yurt içinde ve dışında farklı akademik dergilerde yayınlanmıştır. Demokrasi Nöbetleri: Toplumsal Algıda 15 Temmuz Darbe Girişimi, Türkiye’de Siyasal Sistemin Dönüşümü ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi, AK Parti’nin 15 Yılı: Siyaset, Turkey’s Presidential System: Model and Practices kitaplarının ortak yazar ve editörüdür. Nebi Miş halen Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde ve Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü’nde dersler vermektedir. Aynı zamanda SETA Siyaset Araştırmaları Direktörlüğü görevini yürütmektedir.

 

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir