Sağlık & Yaşam

Safiye Soyman, hayatını MS hastası oğluna adadı

Şarkıcı Safiye Soyman, MS hastası 35 yaşındaki oğlu için hem bir anne hem de sanatçı olarak mücadele veriyor.

Türk Sanat Müziğinin güçlü seslerinden şarkıcı Safiye Soyman’ın sağlıklı bir yaşam süren oğlu Harun Akaröz’ün hayatı, yaklaşık 19 yıl önce bir kas ve sinir hastalığı olan Multiple Skleroz (MS) teşhisiyle altüst oldu.

Hızla hastalığı ilerleyen ve yatağa mahkum kalan Akaröz’e annesi Soyman, bir bebek gibi bakmaya başladı.

Sağlığına iyi geldiği için bakıcılarının da yardımıyla Bodrum ilçesinde yaşamını sürdüren Soyman ve oğlu, çevresindekilere de yaşama sevinci aşılıyor.

Yardımcılarıyla birlikte oğlunu evinden çıkartarak farklı mekanlara götüren Soyman, zaman zaman gittikleri otantik restoranlarda oğluna kendi eliyle sarma ve bazlama yapıyor.

Soyman, bunları yaparken oğlunun sevdiği şarkıları söylemeyi de ihmal etmiyor. Safiye Soyman, oğlunun hastalığa yakalanma sürecini anlattı.

“O dönemde oğlum bana ‘Anne ayağımda karıncalanma var’ dedi, daha sonra ayakları birbirine dolanmaya başladı. Doktora gitti ancak ‘Bir şey yok’ demişler. Daha sonra gözünden anladım ve ‘Oğlum bir göz doktoruna git’ dedim. Orada da bir şey bulamadılar. ‘MR çektirelim’ dedim hastalık MR’dan sonra tespit edildi.”

Doktorların oğluna MS teşhisi koyduğunu ve daha sonra bu hastalığı araştırdığını anlatan Soyman, şöyle konuştu:

“Doktorlara ‘Bu ölümcül bir hastalık mıdır?’ diye sordum. ‘Kanser, tümör değil’ dediler. Ben de ‘Şükürler olsun’ dedim. Ne olduğunu bilmiyordum. O zamanlar bir gazinoda çalışıyordum. Bu hastalığı biz üzerimize bir gömlek gibi giydik ve taşıyoruz. Oğlum yine de nefes alıyor, ona şükrediyorum.”

Oğlunun çok zeki bir çocuk olduğunu söyleyen Soyman, şöyle konuştu:

“Oğlum turizm bölümünü bitirdi. Hastalandı, eve kapatmadık, dışarıdan uluslararası işletme bölümünü de okudu ve mezun olma aşamasına geldi. İkinci diplomasını çok hastalandığı için daha alamadı ama çok yönlü bir çocuktu. Benim oğluma nazar değdi.”

Soyman, oğlunun işiyle uğraşırken bir anda bu hastalığa yakalandığını sözlerine ekledi.

“Ben hep gülmek zorundayım”

Bir anne ve sanatçı olarak çok zor günler geçirdiğinden bahseden Soyman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sahneye çıkıyorum, gülmek zorundayım, şarkı söylüyorum, gülmek zorundayım, ben de bir anneyim. Bu yaşadıklarımı hiç kimseye belli etmedim. Herkese moral vermek zorundayım. Hele hele oğlumun benim üzüldüğümü görmesini asla istemiyorum. Bu anlatılmayacak bir şey. Oğlum da benim gibiydi, neşeliydi. Oğlumun sosyal hayatını hiçbir şekilde ihmal etmedim. Biz hep Harun için yaşam mücadelesi verdik. Çoğu zaman gırgır şamata yapıyoruz, gülmek zorunda kalıyoruz ama işte gerçek Safiye Soyman.”

MS hastalığı için yeni çareler arandığını kaydeden Soyman sözlerine şöyle devam etti:

“Bir ayağımız İstanbul, bir ayağımız da Bodrum’da. Oğluma Bodrum havası, oksijeni çok iyi geldi. 3 yıldır doktora bile gitmiyoruz. Oğlumu kapalı yerlere götürmemeye çalışıyorum. Oğlumu hiçbir şeyden mahrum etmemeye çalışıyorum. Elimden ne geliyorsa yapıyorum. Bütün kazancım, çalıştığım oğlum için. Oğluma her şey feda olsun.”

Soyman, oğluna ömrünün sonuna kadar bakacağını, onun sağlığına kavuşması için ne gerekiyorsa yapacağını anlatırken, duygulu anlar yaşadı.

“Benim oğlum da iyi olacak”

Safiye Soyman, teknolojinin çok ilerlediğini ve kanser hastalığına bile çare bulunmaya başlandığından bahsetti.

“Benim oğlum da iyi olacak. MS hastalığına da çare bulunmaya başlandı. Dünyada ne çıktıysa onu araştırıyorum. Bakmayın benim güldüğüme. Her zaman bir umut vardır, hiçbir zaman umudumu kesmeyeceğim. Oğlum benim dünyam. Oğluma bir şey olursa ben yaşayamam.”

Soyman, en çok oğlunun kendisine “anne” demesini özlediğini ve bir gün bunun yaşanacağını düşündüğünü sözlerine ekledi.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir