Dünya

Saakaşvili hakkında son karar: Adaylığı kabul edildi

UHA HABER / Ukrayna’da Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin yeniden vatandaşlık verdiği eski Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’nin erken seçimde aday olamayacağı yönünde verilen kararı mahkeme iptal etti.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı KİEV Muhaberi Celal KILIÇ’ın haberine göre, Kiev Peçersk Bölge Mahkemesi, Saakaşvili’nin 2014 yılından bu yana kesintisiz olarak Ukrayna’da yaşadığına, böylece seçimlerde milletvekili adaylığı hakkına sahip olduğuna hükmetmişti.

Ancak Merkez Seçim Komitesi, Saakaşvili’nin partisi Yeni Güçler Hareketi’nin seçim başvurusunu reddetmişti.

Gerekçe olarak partinin bazı evrakları eksik sunması ve erken seçim öncesi yasaların öngördüğü şekilde parti kongresi düzenlenmemesi gösterildi.

Mahkeme itirazı kabul etti

Son olarak yapılan itirazın ardından tahkim mahkemesi, Seçim Kurulunun kararını iptal ederek Saakaşvili’nin partisinin 21 Temmuz erken parlamento seçimlerine katılabileceğine hükmetti.

Saakaşvili kararın duyurulmasının ardından sosyal medya hesabından “Zafer bizim! Mahkeme bizi destekledi! Seçimlere giriyoruz!” diye yazdı.

Ukrayna’da yeni Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin yeniden vatandaşlık verdiği eski Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, 29 Mayısta Ukrayna’ya dönmüştü.

Gürcistan’da 2003 yılında Batı yanlısı “Gül Devrimi”nin ardından devlet başkanlığı koltuğuna oturan, 2008 yılında Moskova ile Tiflis arasındaki savaşta Gürcistan’ın başında olan Saakaşvili, 2015 yılında Ukrayna vatandaşlığına geçmiş ve Odessa Valiliği’ne getirilmişti.

Eski Devlet Başkanı Poroşenko ile ters düşmesinin ardından valilik görevinden istifa ederek muhalif Yeni Güçler hareketini kuran eski Gürcü lider, 12 Aralık 2017’de Kiev’deki bir restoranda gözaltına alınmış, ardından sınır dışı edilerek Polonya’ya gönderilmişti. Ülkesinde hakkında tutuklama kararı bulunan Saakaşvili daha sonra Hollanda’ya yerleşmişti.

HABER : Celal KILIÇ

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / KİEV

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir