Dünya

Rusya: Yeni nesil hipersonik füzelere dair sırların Batı’ya sızdırılma şüphesi

Rusya’da Federal Güvenlik Servisi (FSB), hipersonik füzelerle ilgili sırların Batılı ajanlara sızdırıldığı şüphesiyle, bir uzay araştırma tesisine baskın yaptı.

Devlet Uzay Ajansı Roskosmos, kuruluşun istihbarat görevlilerinin FSB yetkilileriyle işbirliği yaptığını duyurdu.

Kommersant gazetesi, Roskosmos’un TsRIIMash adlı tesisinde çalışan 10 kadar görevliden şüphelenildiğini duyurdu. Tesisin müdürünün ofisinde de arama yapıldığı bildirildi.

Rusya geçtiğimiz günlerde yeni hipersonik füze sistemlerini gösteren bir video yayımlamıştı.

Gazeteye konuşan bir kaynak “Sızıntının TsNIIMash’in bir çalışandan kaynaklandığı tespit edildi” dedi.

TsNIIMash, Rusya’nın uzay programlarını yöneten Roskosmos’un bir yan kuruluşu. Videoda füzelerin bombardıman uçaklarından, yeraltı ve mobil füze rampalarından fırlatılışı gösteriliyor.

Rusya lideri Vladimir Putin, geçen Mart ayında ses hızının 10 katına çıkabilen (saatte 12 bin kilometre) iki bin kilometre menzilli Kinzhal füzeleri de dahil, yeni nesil füze sistemlerinden bahsetmişti.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir