Gündem

‘Rusya ve Çin’in, Maduro’nun ne kadar arkasında duracağı’

UHA Haber / Latin Amerika Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Özkan gelecek yıllarda Venezuela meselesinin, Rusya’nın daha fazla dahil olmasıyla bir sistemsel soruna dönüşeceğini öne sürdü.

+T%C3%BCrkiye%E2%80%99nin+g%C3%B6%C3%A7+politikas%C4%B1+Latin+Amerika%E2%80%99ya+%C3%B6rnek+oldu

Latin Amerika Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Özkan

ABD’nin, Maduro’dan kurtulmak için bölgede bir politika takip ettiğini ve daha önce sinyalini verdiği askeri müdahaleyi devreye soktuğunu aktaran Özkan, şu değerlendirmelerde bulundu:

”Arkasında durmazsa iktidarda kalması çok zor olacaktır”

”Trump daha önce ‘askeri seçenek masada’ demişti. Fakat bölge ülkeleri karşı çıktı. Şimdi ise ülke içinden muhalefetin daha aktif olduğu, fakat Batı’nın tüm desteğiyle bir tür darbe süreci yaşanıyor. Küresel anlamda ülkelere baktığımız zaman şu ana kadar Maduro’ya Meksika ve Bolivya dışında bölgeden destek yok. Küresel anlamda ise Rusya ve Çin’in, Maduro’nun ne kadar arkasında duracağı, yaşanan sorunun geleceğini doğrudan belirleyecek.

Bundan sonraki süreçte eğer Rusya ve Çin, net bir şekilde Venezuela’nın arkasında durursa, küresel anlamda sistemsel bir soruna, yani Rusya ve Amerika’nın sistemsel etki kavgasına dönüşecek. Eğer Rusya ve Çin, Maduro’nun arkasında durmazsa Maduro’nun iktidarda kalması çok zor olacaktır. Aynen Suriye gibi çözümsüz bir sürece girecek, Maduro, Beşar Esad gibi olacak. Sonrasında muhtemelen Trump’ın Suriye’den çekilmesi ve Suriye’nin Rusya etkisinde bırakılması karşılığında, Rusya, Venezuela’dan çekilecek ve Maduro’nun gidişinin önü açılacak.”

“Türkiye arabuluculuk yapabilir”

Venezuela konusunda Türkiye’nin kilit bir role sahip olduğunu, dolayısıyla Maduro’nun özellikle bölge ve muhalefet bağlamında Türkiye’nin arabuluculuğuna ihtiyaç duyabileceğini ileri süren Özkan, ”Türkiye, Venezuela sorununun çözümü için aktif bir diplomasi izleyebilir ve bu konuda arabuluculuk yapabilir. Bu da Türkiye için bir prestij olur. İkinci seçenek ise beklemek. Eğer beklenirse ülkede darbe olur ya da Rusya’nın dahliyle konu sistemsel sorun haline gelirse Türkiye ne yapacak sorusuna yanıt lazım.” diye konuştu.

Özkan, “Diğer opsiyon beklemek ise kazanan durumdan, bir anda kaybeden duruma düşürebilir bizi. Türkiye, Venezuela’dan ikinci bir Somali hikayesi çıkarabilir. Somali nasıl Türkiye’nin Afrika politikası için test olduysa, Venezuela da, Latin Amerika politikası için aynı anlama sahip.” değerlendirmesinde bulundu.

UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir