Dünya

Rusya Gazeteci ve Blogcuları ‘Ajan’ Olarak Kaydedecek

UHA HABER / Rusya’da gazeteciler ve blog yazarlarını hedef alan bir yasa tasarısı daha Parlamento’nun alt kanadı Duma’da onaylandı. Tasarı, Putin hükümetinin gazeteci ve blogcuları yabancı ülkeler adına çalışan ajanlar olarak kaydetmesine olanak tanıyor.

Basın özgürlüğü konusunda derin bir sicile sahip Rusya’da tartışmalı bir yasa tasarısı daha Parlamento’da onaylandı.

Perşembe günü Parlamento’nun alt kanadı Duma’da oylanarak geçen tasarıyla, Rusya’da faaliyet gösteren yabancı sermayeli basın kuruluşları için çalışan gazeteci ve blogcuların “ajan” olarak kaydetmek mümkün kılınıyor.

Söz konusu yasa Washington ve Moskova’nın basına yönelik karşılıklı hamleleri sonucu 2017 yılında Rusya sermayeli RT kanalının ABD Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerine yabancı ajan olarak kaydedilmesiyle çıkarılmıştı. Son oylama ile yasanın genişletilmesine karar verildi.

Ancak son yasa tasarısı, bloggerlar ve sivil toplum kuruluşları adına faaliyet gösteren internet sitelerini de kapsayarak söz konusu yasak listesini genişletmeyi hedefliyor. Tasarının yasalaşması için hem parlamentonun üst kanadında oylanması, daha sonra Vladimir Putin tarafından imzalanması gerekiyor.

Söz konusu tasarısı eğer yasalaşırsa, Rusya hükümetinin yurt dışından para alan her gazeteci ya da sosyal medyada paylaşım yapan blogger’ı yabancı ülke ajanı olarak kaydetmesine olanak tanıyacak.

Rusya’da hükümetin internet üzerindeki kontrolü artırması, muhalif gazetecilerin susturularak hapsedilmesi, tüm dünyada basın örgütleri ve insan hakları kuruluşları tarafından tepki görüyor.

[UHA Haber Ajansı, 22 Kasım 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir