Gündem

Rus ve Türk heyetleri İdlib’i görüştü

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / Türkiye ve Rusya’dan İdlib müzakerelerine ilişkin açıklama geldi. Türkiye şu ana dek tatmin edici bir sonuç çıkmadığını açıklarken, Rusya gerilimin azaltması konusundaki anlaşmalara bağlılığın teyit edildiğini duyurdu.

Mustafa Kemal ATATÜRKİdlib’deki gelişmeleri görüşmek üzere Moskova’ya giden Türk heyetinin Rus heyetiyle yaptığı görüşmelere ilişkin hem Rusya, hem de Türkiye’den açıklama geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Rus ve Türk heyetleri arasında yapılan görüşmede, İdlib’de gerilimi azaltmaya yönelik anlaşmalara her iki ülkenin bağlı olduğunun teyit edildiğini ifade etti. Açıklamada, İdlib’de uzun vadeli güvenlik ve istikrarın sadece Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne bağlılık temelinde sağlanmasının mümkün olduğu belirtildi.

Müzakereler Türkiye’yi tatmin etmedi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da güncel konulara ilişkin açıklamasında İdlib’le ilgili görüşmeler hakkında bilgi verdi.

Kalın Rusya ile yapılan İdlib görüşmeleriyle ilgili olarak, “Şu ana kadar müzakerelerden bizi tatmin edeci bir sonuç çıkmamıştır. Sunulan kağıdı ve haritayı kabul etmedik” dedi.

“İdlib’de temel çizgimiz Soçi mutabakatına geri dönülmesi” diyen Kalın, İdlib’deki askeri gözlem noktalarının yerlerinin değişmesi söz konusu olmadığını belirtti.

İdlib’in korunması ve sivillerin muhafaza edilmesi için Türkiye’nin bölgeye askeri tahkimat ve sevkiyatının devam edeceğini söyleyen Kalın, “İdlib’de askerimize saldırı söz konusu olduğunda, geçen haftalarda olduğu gibi cevabı en sert şekilde verileceğinden kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

Türk ve Rus heyetleri Moskova’daki görüşmelere dün başlamıştı. Geçen hafta da Moskova’dan bir heyet Türkiye’ye giderek görüşmeler yapmıştı.

Suriye’nin kuzeybatısında İdlib’de 3 ve 10 Şubat’ta Türk askerlerinin hedef olduğu iki ayrı saldırıda toplam 13 Türk askeri ve bir sivil personel hayatını kaybetmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Beşar Esad rejimine şubat sonuna dek bölgeden çekilmesi için ültimatom vermiş ve “Rejimin gözlem noktalarımızı kuşatmaya başladığını görüyoruz. Sessiz kalmamız mümkün değil, onlara karşı gereğini yapıyoruz” demişti.  2018’de varılan Soçi mutabakatı çerçevesinde Türkiye’nin İdlib’de 12 gözlem noktası bulunuyor.

[UHA Haber Ajansı, 19 Şubat 2020]

Benim Adım Melek banner

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir