Şehir Haberleri

Roth: Kavala gibi insanlar Türkiye için bir şanstır

UHA HABER / Gezi davasına destek vermek amacıyla İstanbul’a gelen isimlerden biri de Alman siyasetçi Claudia Roth. DW Türkçe’ye konuşan Alman Meclisi Başkanvekili Roth, sivil toplumun demokratik toplum için önemine dikkat çekti.

Silivri Cezaevi Kampüsü’nda görülen Gezi davasını Almanya Yeşiller Partisi’nin Federal Meclis Başkanvekili Claudia Roth da takip etti. DW Türkçe’ye konuşan Roth, Osman Kavala’nın arkadaşı olduğunu ve ona destek vermek için İstanbul’a geldiğini söyledi.

Mahkeme salonundaki izlenimlerini aktaran Roth, duruşmayı ve davayı önce bilim-kurgu filmine, sonra da Franz Kafka romanına benzetti.

Dava için “gerçek olamaz” nitelemesi yapan Alman siyasetçi, Türkiye yargısında ve hukuk sisteminde bir çöküş olduğunu ve bu çöküşten ancak mevcut davalardaki sanıkların serbest bırakılmasıyla kurtulunabileceğini belirtti.

Roth ayrıca Türkiye’yi, “sivil toplum için çalışanları, gazeteci ve siyasetçileri kriminalize etmeme çağrısı” yaptı.

Roth, Pazar günü yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine de değindi. İstanbulluların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın otokratik rejimine ‘hayır’ dediğini belirten Roth, Türkiye’de değişimin artık kaçınılmaz olduğunu savundu.

“Sivil toplumun yargılanması kabul edilemez”

Sivil Toplum Kuruluşlarının, demokratik toplumun sigortası olduğunu söyleyen Roth, sivil toplum alanında çalışanların yargılanmasının kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı ve “Kavala gibi insanların varlığı, demokratik toplum için yürüttükleri mücadele Türkiye açısından bir şanstır” diye konuştu.

Batılı siyasetçilerin Türkiye’de görülen davalara dayanışma amacıyla katılmalarının iktidar ve ona yakın medya tarafından eleştirildiğini hatırlattığımız Roth, “Ben düşman değilim. Türkiye’nin dostuyum. O yüzden buradayım” yanıtı verdi.

HABER : Tunca Öğreten

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı /  İSTANBUL, DW

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir