Ekonomi

Reuters: Volkswagen yöneticisi Erdoğan’la görüştü, yatırım büyük ihtimal Türkiye’ye yapılacak

UHA HABER / Alman Volkswagen yeni üretim tesisi için tercihini Türkiye’den yana kullanmaya çok yakın.

Reuters’ın 3 Türk kaynağa dayandırdığı haberine göre Alman devin bir üst düzey yöneticisi ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında bu hafta yapılan toplantının son derece iyi geçtiği belirtildi.

1 milyar euroyu bulacak yatırım için geçtiğimiz hafta şirket yetkilileri ile Türkiye tarafı arasında ülkenin motorlu taşıt vergi sistemi üzerinde görüşmeler yapılmıştı.

Alman üretici üretim üssü olarak Türkiye ve Bulgaristan arasında henüz nihai kararını vermedi fakat kaynaklar Volkswagen’in Türkiye’ye yatırım konusuna sıcak baktığını belirtiyor.

Bir kaynağa göre şirketin üst düzey yetkilisi ile Erdoğan arasında yapılan görüşmede sorunların büyük kısmı çözüldü. Volkswagen’den bir kaynak ise görüşmeye katılan kişinin şirketin tepe yöneticisi Herbert Diess olduğunu belirtti.

Türk kaynak daha önce motorlu taşıt vergileri ile ilgili bir pürüz olduğunu ama toplantıda tam mutabakata varıldığını vurguladı. Kaynağa göre “bir son dakika gelişmesi olmazsa, yatırım Türkiye’de yapılacak.”

Türkiye’de fabrikaları bulunan Fiat, Renault, Ford, Hyundai ve Toyota’nın toplam yıllık üretimi geçtiğimiz yıl 1,3 milyon adet olmuştu.

BERLİN, Euronews, UHA HABER

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci) Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı. Halen Medya ve İletişim eğitimi almaktadır. Kısa bir süre eğitim alanında görevlerde bulundu. Uluslararası bir prestij kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nda kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, gastronomi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, sanat tarihi, ekoloji, geleneksel ve tamamalayıcı tıp ve mimari ilgi alanlarıdır. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir