Ekonomi

Almanya’da Reel ücretlerde artış devam ediyor

Seksenler_2019 banner

 

UHA HABER / Almanya’da çalışanların reel ücretleri 2019’de hafif yükselme kaydetti. Bu sonuca göre yıllardan beri görülen eğilim devam etti.

Almanya’da çalışanların 2019’da gelirleri yapılan nihai hesaplamalarda bir önceki yıla göre daha fazla çıktı.

Genel fiyat artışlarından arındırılmış haliyle kazançları (yani reel ücretleri) Federal İstatistik Dairesi’nin (FİD) ön hesaplamalarına göre ortalamada yüzde 1,2 yükseldi.

Wiesbaden’de bulunan FİD’den yapılan açıklamaya göre yüzde 2,6 düzeyindeki nominal ücret artışlarının büyük kısmı enflasyona gitti: Tüketici fiyatları geçtiğimiz yıl yüzde 1,4 arttı. Buna rağmen çalışanların eline daha fazla para geçmiş olması, satın alma güçlerini artırdı, bu da iç piyasada ekonomiyi canlandıracak önemli bir destek etkisi yapabilir.

Bu sonuçlara göre, yıllardan beri görüldüğü üzere brüt kazançların fiyat artışlarının üstünde seyrettiğini gösteren eğilim 2019 yılında da devam etti.

2014 yılından beri reel ücretlerde yıllık bazda artış var, en yüksek artış da yüzde 2,1’le 2015 yılında oldu. 2018’de ise reel ücretler yüzde 1,3 arttı.

[UHA Haber Ajansı, 15 Şubat 2020]

sampiyon banner

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir