Magazin

Ravi Shankar’ın kızı Anoushka Shankar’ın ‘büyüleyici’ müzikal yolculuğu

UHA HABER / Hint ve Batı geleneği Sitar virtüözü Anoushka Shankar’ın Raga-Mala konçertosunda müthiş bir şekilde harmanlanıyor.

Mustafa Kemal ATATÜRK20. yüzyılın en ünlü müzisyenlerinden merhum babası Ravi Shankar’ın bestelediği eser, Anoushka Shankar’ın sitarında hayat buluyor.

Çok yanlı virtüöz, yakın zamanda Lyon Oditoryum’unda 2 numaralı Sitar konçertosunu sahneledi. Konserde ona Lyon Ulusal Orkestrası eşlik etti.

Efsanevi Sitar virtüözü Ravi Shankar’ın bestelediği eser, Klasik Hint geleneğini ve Batı müziği bir araya getiriyor.

Anoushka Shankar babasının müziğini çalmanın çok bir güzel bir deneyim olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Bu müziği icra ederken neredeyse babamın yüreğine akmaya başlıyorum ve onu yeniden biraz daha düşünüyorum. Bu çok canlı hissettiren ve ilişkiyle alakalı çok şey anlatan bir şey, aynı zamanda gerçekten çok güzel bir müzik”

euronews
Anoushka Shankar euronews

Anoushka Shankar: “Ragaların karakterleri, hisleri ve çağrışımları var”

1981 yılında konçertonun prömiyeri Raga Mala adıyla yapıldı.

Ragalar enstrümantal kompozisyonların veya doğaçlamaların temelini sağlayan, geleneksel Hint müziğinin melodik kalıpları olarak bilinir. Anoushka Shankar ragaların karakterleri, hisleri, çağrışımları olduğunu, bu yüzden bütün bu ragaların çok fazla nüansa sahip olduğunu söylüyor: “Günün, titreşimlerine ve hislerine göre farklı ragalarla ilişkilendirilebilen zamanları vardır, hatta mevsimlerin bile…”

euronews
Anoushka Shankar euronews

Konçertonun dördüncü bölümü hakkında konuşan virtüöz, “Dördüncü bölüm, babamın çok sevdiği Hint halk müziğinden biraz daha fazlasını içeriyor. Hindistan’ın dört bir yanından farklı folklorik müzikler duyuyorsunuz, mesela Keşmir ve Racastan’ı hatırlatan melodiler gibi. Ve sonra aynı zamanda çok fazla Sitar taksimine tanık oluyorsunuz” diyor.

Aynı zamanda bir besteci ve yapımcı da olan Anoushka Shankar, kendine özgü bir yol çizdi.

Bu yolculuğun başlangıcını, “Ben babamdan yalnızca öğrenmedim, onunla turnelere çıktım, onunla birlikte çaldım. Ve bu yüzden kendim yazmaya başladığımda, müzik yaparken kim olduğumu keşfetmek istemek, çok bilinçli bir karar gibiydi” şeklinde anlatıyor.

Anoushka Shankar’ın yeni albümü “Love Letters” çıktı.

[UHA Haber Ajansı, 27 Şubat 2020]

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir