Avrupa

Rapor: Almanya travma tedavisinde yetersiz

UHA HABER / Almanya’da binlerce sığınmacı karşı karşıya kaldıkları travma deneyimleri için tedavi imkanı bulamıyor. Bu konuda yayınlanan son bir rapora göre her yıl terapi görmesi gereken binlerce trvama mağduru geri çevriliyor.

tüha haber kiev haberleri ile ilgili görsel sonucu

Almanya sığınmacı travma mağdurlarının psiko-sosyal tedavilerini karşılamakta yetersiz kaldı. Ülkede binlerce sığınmacı karşı karşıya kaldıkları travma deneyimleri için herhangi bir tedavi imkanı bulamıyor. Almanya çapında faaliyet gösteren; mülteci ve işkence mağdurlarına pisiko-sosyal yardım merkezlerinin çatı örgütü BAfF’ın yayınladığı raporda, 2013 yılından bu yana her yıl terapi görmesi gereken binlerce travma mağdurunun imkan yetersizliği nedeniyle geri çevrildiği belirtildi.

Alman Funke yayın grubunda yer alan habere göre, sadece 2017 yılında BAfF’e yardım talebinde bulunan en az 7 bin 212 sığınmacı geri çevrildi. Rapora göre bir önceki yıl reddedilen vakaların sayısı daha da fazlaydı. 2016’da 10 bin 360 kişi tedaviye başlayamadı.

“Sayı çok daha fazla”

Yardım örgütleri açıklanan rakamların sadece kayıt altına alınabilen vakalar olduğunu, herhangi bir psikolojik tedavi alamayan sığınmacıların sayısının çok daha fazla olabileceği uyarısında bulundu..

Mültecilere ve işkence mağdurlarına yardım merkezlerinin çatı örgütü BAfF raporunda, Almanya genelinde 37 ayrı merkezde 2017 yılından beri 21 bin 418 sığınmacının tedavi desteği aldığı belirtildi. Raporda sayının hali hazırda yeterli olmamasına rağmen bu sayının beş yıl öncesine göre iki katına çıkmış olduğu kaydedildi.

BERLİN, DW, UHA HABER 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir