Gündem

Rakka’da mayın temizliği için 10 milyon euro

Handelsblatt’ın haberinde, Almanya’nın Rakka’daki mayınların temizlenmesi için ilk aşamada 10 milyon euro harcayacağı belirtildi.

Almanya’nın Suriye’ye daha fazla mali yardımda bulunması için ABD’nin baskısıysa sürüyor.

Almanya’nın Suriye’nin kısa süre öncesine kadar IŞİD egemenliğinde bulunan Rakka kentindeki mayınların temizlenmesi için ilk aşamada 10 milyon euro harcayacağı bildirildi.

Handelsblatt‘da  yer alan haberde, Alman Dışişleri Bakanlığı’nın ABD ile yapılan bir anlaşma kapsamında sağladığı finansmanın artırıldığını açıklamaya hazırlandığı belirtildi.

Anlaşma kapsamında Almanya’nın, Rakka’daki mayınların temizliği alanında faaliyet gösteren Amerikan şirketi Tetra Tech’in finansmanına katkı sağlayacağı belirtiliyor.

ABD’den baskı, Almanya’dan temkinli tutum

Haberde, ABD ordusunun Almanya’ya Suriye’nin yeniden inşa sürecine ek mali yardımda bulunmaları için baskı uygulamaya devam ettiği, Almanya’nınsa Suriye’nin nasıl istikrara kavuşturulacağına dair yol planı belli olana dek beklemeyi tercih ettiği vurgulandı.

Norbert Röttgen (Picture-Alliance/dpa/K. Schindler)

Norbert Röttgen

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) üyesi ve Alman Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen, gazeteye verdiği demeçte Suriye’nin yeniden inşası için sağlanan mali yardımın “Suriye’de güvenilir bir çözüm ve siyasi istikrarla birleştirilmesi” gerektiğini söyledi.

Haberde, Almanya’nın Rakka’nın mayınsızlaştırılmasına yaptığı katkının “durum istikrara kavuştuğu takdirde” artabileceği belirtildi.

ABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Ekim ayında Rakka’nın IŞİD’in elinden alındığını ilan etmişti.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir