Avrupa

Putin ve Macron İran Nükleer Anlaşmasını Konuştu

UHA HABER / Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Rusya Lideri Vladimir Putin bir telefon görüşmesi yaptı.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın Amerika’nın Sesi’ne (VOA) dayandırdığı habere göre, iki lider İran’ın nükleer anlaşmada kalmasına ilişkin fikirlerini paylaştı. Görüşmeye ilişkin Macron tarafından yapılan açıklamada hem Fransa hem de Rusya’nın İran’ın nükleer anlaşma şartlarına uymaya devam etmesi konusunda hem fikir olduklarını söyledi.

Pazar günü de İngiltere, Fransa ve Almanya yaptıkları açıklamayla İran’ı 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmaya geri dönmeye çağırmışlardı.

İran, Amerika Başkanı Donald Trump’ın ABD’yi anlaşmadan çektiğini açıklamasına karşın geçen haftaya kadar anlaşma şartlarına uymaya devam ediyordu. Ancak İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından Tahran yönetimi nükleer anlaşma şartlarına da artık uymayacaklarını dile getirmişti.

Tahran ayrıca uzun bir süredir Avrupalı devletleri Amerika’nın tek taraflı olarak anlaşmadan çekilmesi ve yaptırım kararları karşısında İran’ın haklarını savunmamakla itham ediyordu.

[UHA Haber Ajansı, 14 Ocak 2020] 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir