Şehir Haberleri

Psikososyal Müdahale Ekipleri’nin Kahramanmaraş Tatbikatı Tamamlandı

UHA HABER / AFAD Başkanlığı tarafından Türkiye’de modern afet yönetim sisteminin kurulmasında önemli bir kilometre taşı olan Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında, 9 – 11 Ekim 2019 tarihleri arasında Kahramanmaraş merkezli ulusal deprem tatbikatı sona erdi.

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucu(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın haberine göre, tatbikat senaryosu gereği, Doğu Anadolu Fay Hattı’ndaki Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.5 büyüklüğündeki deprem, TAMP kapsamında görevli 3 bin 500 personele uyarı amaçlı kısa mesajların (SMS) gönderilmesiyle başladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından AFAD Başkanlığı Afet Acil Durum Yönetim Merkezinde yönetilen tatbikatta, psikososyal destek hizmetlerinin koordinasyonundan sorumlu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı personeli de görev aldı.

Destek çözüm ortakları Kızılay, AFAD, MEB ve Sağlık Bakanlığı meslek elemanları ile tatbikat illeri; Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep ve Malatya’da psikososyal müdahalede bulunuldu.

Psikososyal destek hizmeti kapsamında toplam 269 meslek elemanı görev alırken, depremden etkilenen 1.016 vatandaşa da psikolojik destek sağlandı.

Tatbikatta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, hava kanallı çadırlarla donatılmış Mobil Sosyal Hizmet Merkez de ilk kez yer aldı.

Tatbikatta Göç, Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Destek Dairesi Başkanı İbrahim Toros, sosyal çalışmacılar Yasemin Seyhan ve Gülşah Alakara Özcan ile çözümleyici Ahmet Cihan Işık AFAD Başkanlığında psikososyal destek hizmetlerini koordine etti.

Ayrıca tatbikat, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘ndaki Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezindeki personelimiz tarafından da takip edildi.

KAHRAMANMARAŞ, UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir