Sağlık & Yaşam

Prof. Dr. Canan Karatay: Hepimizde kanser genleri var ama bunlar uykuda

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof.Dr.Canan Karatay geçtiğimiz günlerde Kastamonu’da katıldığı bir etkinlikte kanseri önleyecek önemli tavsiyelerde bulundu. İşte Canan Karatay’ın herkesi ilgilendiren açıklamaları.

Prof. Dr. Canan Karatay oldukça önemli açıklamalar yaptı. Vücuda giren kimyasalların neden olduğu etkiler hakkında konuşan Karatay, vatandaşlara kanseri önleyecek önemli tavsiyeler verdi. Birçok önemli hastalığın asıl nedeninin yanlış beslenme olduğuna dikkat çeken Karatay açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

”Babamda kalp var bende de olacak diye bir şey yok. Bu hastalıkların hiçbiri genetik değil. Hepimizde kanser genleri var ama bunlar uykuda. Bunlar yanlış beslenmeyle, toksik tüketmeyle, modern buğday tüketmeyle uyandırdığımız zaman birinde akciğer, birinde meme birinde başka bir kanser yapıyor.”

Gluten ekmek hastalandırıyor

Sabah’ın haberine göre, siyez buğday tüketiminin arttırılması gerektiğini belirten Karatay bu konuda bakanlığa büyük görevler düştüğünü de sözlerine ekledi. Karatay, ” Modern buğday hibrit olduğu için yüzde 60 ile yüzde 80 oranında gluten içeriyor. Bu gluten ekmeği çok tükettiğimiz için bizi hastalandırıyor. Bu nedenle siyez buğdayının tüketiminin arttırılması gerekiyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı bu konuda çiftçiyi teşvik etmeli” şeklinde konuştu.

Ev yapımı yoğurtlar tüketilmeli

Buğdayda bulunan glutenin bağırsaklarda zararlı bakteri üretimine neden olduğundan bahseden Karatay ”Bağırsaklarımızda bulunan küçük tüyler bizi bakterilerden koruyorken gluten bunları öldürüyor. Bu nedenle doğal bir biçimde beslenmeliyiz. Evde yapılan yoğurtlar ve doğal meyvelerden yapılan sirkeleri tüketmeliyiz. Kurtlu elmalardan yapılan sirkeler tüketmeliyiz.

Yün yorgan ve yastıklarda yatılmalı

Yün kullanımının da öneminden söz eden Karatay şu tavsiyelerde bulundu: ”Modern hayat, modern yataklar çıktıktan sonra hanımların, beylerin ağrıları arttı. Modern yataklar ağrı sebebi. En güzelini alabilirsiniz ama onun üstüne yünden yapılan saf battaniye sereceksiniz. Yün yorgan ve yastıkta yatmalısınız.’

Kanseri engelleyen en önemli besinlerden birisi buğday şurası. Uzmanların önerisine göre kanser tedavisinde oldukça büyük bir öneme sahip buğdayın yanı sıra buğday çimi yenilmesi ve buğday şurası içilmesi de oldukça faydalı. Aynı zamanda Pakistan’da ki Hunzakut Prensliğinde kanserden ölüm yok. Hunzakutlular sürekli acıbadem ve kayısı çekirdeği yiyorlar kansere yakalanmıyorlar.”

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir