Kültür-Sanat

Portekiz’de 400 yıllık gemi enkazı bulundu

Portekiz sahilinde araştırma yapan arkeologlar, 1575 ila 1625 yılları arasında harap edildiğine inandıkları bir gemi enkazı buldu.

Portekiz sahilinde araştırma yapan arkeologlar, başkent Lizbon yakınlarında batırıldığı düşünülen 400 yıllık bir gemi enkazı buldu.

Projenin direktörü Jorge Freire, “Bu Portekiz’de tüm zamanların en önemli buluntusu” dedi.

Gemi enkazının içinde ve çevresinde Portekizli armasıyla oyulmuş 9 bronz top, Hindistan’dan geldiği düşünülen baharatlar, Çin seramikleri ve sömürgecilik döneminde kullanılan bir tür para birimi keşfedildi. Freire, bulunan gemi enkazının ve diğer objelerin çok iyi korunduğunu söyledi.

Freire ve ekibi, geminin Hindistan ile yapılan baharat ticaretinin zirvede olduğu 1575 ila 1625 yılları arasında harap edildiğine inanıyor.

Kaynak: Reuters

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir