Dünya

Pompeo’dan Çin’in Uygur Politikalarına Tepki

UHA HABER / ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Pekin yönetiminin yabancı ülkelerde yaşayan Uygur aktivistlerin Çin’deki ailelerini hedef aldığını ve ABD’nin bu durumdan büyük endişe duyduğunu kaydetti.

Çin’in Şincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki uyguladığı baskı politikalarıyla ilgili yazılı açıklama yapan Pompeo, “Yaşadıklarını kamuoyuyla paylaşan Uygur aktivistlerin ve Şincan’daki toplama kamplarından sağ çıkanların aile üyelerini Çin’in taciz ettiği, hapse attığı ve keyfi olarak tutukladığı youndaki haberlerden endişeliyiz” dedi.

Elimi BırakmaAilelere yönelik tacizlerin, ABD’deki Uygur aktivistlerin ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle biraraya gelmesinin hemen ardından yaşandığına dikkat çeken Pompeo, “Uygur aktivistlerin konuşma cesareti, Çin Halk Cumhuriyeti’nin dini özgürlükleri kısıtlaması insan hakları ihlallerini ortaya çıkarmak için hayatidir. Bir kez daha Pekin’i Çin dışında yaşayan Uygurlar’ı taciz ve ailelerine yönelik keyfi gözaltı uygulamalarına son vermeye, ailelerin özgürce iletişim kurmasına izin vermeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Pompeo ayrıca Çin Komünist Partisi’nin baskı politikalarından doğrudan etkilenen Ferkat Jawdut, Alfred Erkin ve Zumrat Dawut ile ailelerine Dışişleri bakanlığı adına içten taziyelerini sundu.

Açıklamada, “Zumrat Dawut, Çinli yetkililerce Şincan’da son yıllarda sık sık gözaltına alınan ve sorgulanan yaşlı babasının bilinmeyen koşullar altında vefat ettiğini öğrendi” denildi.

Pompeo Eylül ayında da, Birleşmiş Milletler’in 74’üncü Genel Kurul çalışmalarında dünyanın, Çin’in Şincan bölgesinde Müslümanlık inancına ve kültürüne sahip kendi vatandaşı olan Uygurlar’ın varlıklarını tamamen silme çabalarına karşı çıkmak zorunda olduğunu söylemişti.

BM, Şincan’da en az bir milyon etnik Uygur ve diğer Müslüman’ın gözaltına alındığını açıklamış, Pekin yönetimi de Şincan’daki bu tesislerin tutsak kampları olmadığını belirterek, bu kampları “mesleki eğitim merkezleri” olarak nitelendirmişti.

WASHINGTON, UHA Haber Ajansı

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir