Dünya

Pompeo: Trump yeni bir liberal dünya düzeni kuruyor

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Başkan Donald Trump’ın ABD’yi yeniden dünyanın lideri konumundaki geleneksel yerine döndürdüğünü iddia etti.

NATO Dışişleri Bakanları toplantısı kapsamında Brüksel’de bulunan Pompeo, burada yaptığı konuşmada, Trump’ın yeni bir dünya düzeni arayışı içerisinde olduğunu kaydetti.

ABD’li bakan, bu arayışın ABD’nin geleneksel demokrasisi ve liderliği tarafından da desteklendiğini aktardı.

“Savaşları önleyecek yeni bir liberal düzen inşa ediyoruz”

“Trump’ın başkanlığında uluslararası arenadaki liderliği bırakmıyoruz” diyen Pompeo, “Harika demokrasimizin ince gelenekleri içerisinde, daha fazla refaha kavuşmak ve savaşları önleyecek yeni bir liberal düzen inşa etmek için asil milletleri bir araya getirmek var.” dedi.

“Avrupalı ​​dostlarımız bazen özgür dünyanın yararına hareket etmediğimizi iddia ediyor. Bu doğru değil.” ifadesini kullanan Mike Pompeo, “Biz egemen devletlerin açık, şeffaf ve özgür dünyayı muhafaza etme, koruma ve ilerletmesi için mücadele ediyoruz. Bu proje, liberal düzenin bahanelerin arkasına sığınmadan fiili olarak yenilenmesini gerektiriyor ve sadece iddialı bir Amerikan liderliği değil aynı zamanda dünya üzerindeki tüm demokrasileri de ilgilendiriyor.” diye konuştu.

Çin ve İran’ın dünyada istikrarsızlık yarattığına işaret eden Pompeo, ABD’nin Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’na (IMF) Çin gibi finansal piyasalara erişimi bulunan ülkelere sağlanan kredilerin düşürülmesi için bastırdığını dile getirdi.

BRÜKSEL, EuroNews, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir