Gündem

Pompeo İsrail’in İran Endişelerini Gidermek İçin Kudüs’e Gitti

UHA HABER / ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ankara’dan sonraki durağı Kudüs’te İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yla görüştü. Gündemde İsrail’in ABD’nin Suriye’den çekilmesiyle İran’ın bölgede güçlenmesi endişesi vardı. İkili bölgede istikrar için İran’a karşı çabaları görüştü.

Mustafa Kemal ATATÜRKDün Ankara’ya giderek Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda yürüttüğü askeri operasyonla ilgili görüşmeler yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Başkan Yardımcısı Mike Pence’in aksine Washington’a dönmek yerine İsrail’e geçti.

Pompeo’nın ziyaretinin amacı ABD’den Suriye’den çekilmesiyle İsrail’de artan endişeleri gidermekti.

Daha önce ABD’nin müttefiki olan Kürtleri, Suriye’nin kuzeydoğusundaki İslamcı direnişçilere karşı denge unsuru olarak gören İsrail, ABD’nin çekilmesiyle boşalan bölgeye İran’ın ya da İran müttefiklerinin yerleşmesinden endişeli.

Görüşme sonrasında Netanyahu ile birlikte gazetecilere açıklama yapan Pompeo, “İran İslam Cumhuriyeti’nin sadece bölgede değil dünyada oluşturduğu tehdidi püskürtmek için ortaya koyduğumuz çabaları görüştük” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı, “Birlikte Ortadoğu’da istikrarı nasıl sağlayabileceğimiz üzerine fikirlerimizi paylaştık ve dünyanın Ortadoğu’da karşılaştığı sorunlarla ortak mücadele için çabalarımızı nasıl arttırabileceğimizle ilgili konuştuk” ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı Netanyahu da, Türkiye’nin harekatına ara vermesine tepkisi sorulduğundaysa, “Umudumuz her şeyin en iyi şekilde sonuçlanması” yanıtını vermekle yetindi.

Netanyahu, harekatın ikinci gününde “Türk işgalini” şiddetle kınamış ve “etnik temizlik” uyarısı yapmıştı.

İsrail Başbakanlık resmi sosyal medya hesabından da, “Bakan Pompeo, Kudüs’e yeniden hoş geldiniz. Mike, ittifakımızı güçlendirmekle, bölgeyle ve birlikte yaşadığımız çeşitli zorluklarla ilgili önemli tartışmalarda bulunduk. İsrail’e verdiğiniz sürekli destek için size ve başkana teşekkür etmek istiyorum. Ortadoğu bir sıkıntı ve türbülans denizidir, ancak öne çıkan bir şey varsa, o da Amerikan-İsrail ittifakıyla ilgili yeteneğiniz, istikrarınız ve kuvvetinizdir” masajı paylaşıldı.

Netanyahu ile görüşmesi sonrası Jerusalem Post gazetesine mülakat veren Pompeo, ABD güçlerinin Irak-Suriye sınırını yakından gözlemleyeceğini söyledi. İsrail, İran’ın Suriye’deki Hizbullah hareketine Irak sınırından kaçak silah ulaştırdığını savunuyor.

Pompeo, “Burası İran’ın Suriye’ye ve İsrail’i tehdit eden Lübnan’a silah sistemleri taşımayı çalıştığı bir köşe. Biz de bu durumu ortaya çıkarmak ve topluca yanıt vermek için elimizden geleni yapacağız” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Kudüs ziyaretinin ardından Brüksel’e gitmesi ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir görüşme yapması bekleniyor.

TEL AVİV, UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir