Gündem Yorum

PKK’nın Meşrulaştırılma Çabası

UHA HABER / Barış ğınarı Harekatı ile gelinen noktada PKK/YPG askeri açıdan ağır bir yenilgiye uğratılıp Deyrizor-Rakka hattına doğru geriletilirken PYD/YPG’nin PKK’nın Suriye uzantısı olduğu ABD Başkanı Trump tarafından dahi kabul edilmek zorunda kalındı.

Can ACUN & SETA Dış Politika Araştırmacı

Türkiye’nin 9 Ekim’de Fırat’ın doğusundaki Tel Abyad ve Resulayn arasındaki bölgeye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı (BPH) uluslararası kamuoyunda büyük bir tepkiye neden olurken verilen tepkinin tonu ve harekatın durdurulma çabası ABD’nin bu bölgede PKK/YPG ile sadece DEAŞ mücadele için taktik ilişki kurmadığı bilakis bölgede İsrail’e müttefik olacak bir terör devletçiği kurmaya çalıştığını göstermiş oldu. Harekat PKK/YPG’ye yapılan tüm bu yatırımı boşa çıkartıp terör devletçiği hayalini tarihe gömerken askeri açından Türk Silahlı Kuvvetleri ve müttefik unsuru olan Suriye Milli Ordusu karşısında duramayacağı görülen PKK/YPG’nin korunabilmesi ve bölgede kullanışlı bir aktör olarak varlığını devam ettirilebilmesi adına büyük bir kampanya başlatıldı. Bu çabaların başında ise PKK/YPG’ye uluslararası meşruiyet kazandırma mücadelesi geliyor.

Algı mühendisliği ve dezenformasyon

Başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere YPG’yi Suriye’nin kuzeydoğusunda destekleyip kullanmaya çalışan aktörler bu yapının PKK ile doğrudan ilişkisi olmadığını savunabilmek adına bu yönde algı mühendisliği çabası içerisine girdi. Bu durumun sürdürülemeyeceği görüldüğünde ise doğrudan CENTCOM tarafından Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adı altında bir çatı yapılanma oluşturularak aslında bölgede içinde Arapların da olduğu, YPG hegemonyasında olmayan, yerel güçlerden oluşan bir yapı gibi örgüt sunulmaya çalışıldı. SDG askeri, siyasi ve ekonomik olarak desteklenerek adım adım Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi denilen bir yapı hayata geçirildi.

BPH’nin başlamasını müteakip ise Türkiye’nin doğrudan Kürtleri hedef aldığına yönelik bir algı mühendisliği yapılarak PKK/YPG eşittir Kürt şeklinde bir kodlama yapıldı. Türkiye’nin bölgede Kürtlere yönelik bir etnik temizlik yapmaya çalıştığı, savaş suçları işlediği, kimyasal silah kullandığı ve cihatçılardan oluşan Arap güçlerle Kürtlere saldırdığı şeklinde çok büyük bir medya kampanyası başlatıldı. Sahadan PKK’nın hazırladığı mizansenler Batı dünyasında konvansiyonel medya tarafından gerçekmiş gibi sunularak yayımlanırken Şahin Cilo başta olmak üzere PKK’lı teröristler tüm insanlık adına DEAŞ ile mücadele veren “kahramanlar” olarak gösterildi. ABD içerisinde Türkiye karşıtı lobilerin de harekete geçmesiyle başta Kongre olmak üzere birçok kurum Türkiye karşısı bir pozisyon alırken AB ülkelerinde de benzer bir görüntü oluştu.

Nihayetinde BPH ile gelinen noktada PKK/YPG askeri açıdan ağır bir yenilgiye uğratılıp Deyrizor-Rakka hattına doğru geriletilirken PYD/YPG’nin PKK’nın Suriye uzantısı olduğu ABD Başkanı Trump tarafından dahi kabul edilmek zorunda kalındı. Ancak bu yeni konjonktürde PKK’ya yatırım yapan aktörler şimdi sadece PYD/YPG’nin meşrulaştırma çabasının ötesinde doğrudan PKK’nın terör listesinden çıkartılabilmesi adına bir mücadele başlatmış durumdalar. Ne yazık ki uluslararası hukukun hiçe sayıldığı, normlar ve değerlerin içinin boşaltıldığı, sadece güç siyasetinin işletildiği ve gerçeklerle bağın koptuğu bir dönemin içerisinde PKK’nın meşrulaştırılabilmesi adına ciddi bir tehdit söz konusu. Ancak yakın bir dönemde ABD’nin KCK/PKK liderlerinin başına para ödülü koymuş olması, yine PYD/YPG’nin Suriye’de siyasal çözüm sürecinin önemli bir ayağı olan yeni anayasa komitesinin dışında tutulması bu tehdidin minimize edilebilmesi adına önemli kazanımlar olmuştur. Türkiye sahada PKK devleti hayalini ortadan kaldırdığı gibi uluslararası hukuk alanında da mücadelesine devam ederek terör örgütünün meşrulaştırılma çabasını engellemek durumunda.

***

Can Acun

Araştırmacı, Dış Politika Araştırmaları, Ankara
SETA Dış Politika Direktörlüğü’nde araştırmacı olarak çalışmaktadır. Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans yapmıştır. Kanada’da “Kültürlerarası Diyalog Eğitimi” almıştır. Mısır’da Kahire-Türkiye Araştırmaları Merkezi’nde ve SETA Kahire’de Mısır üzerine çalışmalar yürütmüştür. Halen SETA Ankara’da Mısır ve Ortadoğu üzerine araştırmalarda bulunmaktadır.

[UHA Haber, 6 Kasım 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci), Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak kısa bir süre eğitim alanında çalıştı. Halen Medya ve İletişim alanında üniversitede eğitim almaktadır ve KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı'nda Tezli Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Uluslararası bir kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. 2016 Yılında 'Yılın En İyi Gazetecisi ve En İyi Haber" ödüllerini almıştır. 2018, 2019 yıllarında Türkiye Azerbaycan Kardeşlik Gecesi'nde ödüle layık görüldü. Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, ekoloji, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, futurizm, teknoloji ve mimari ilgi alanlarıdır. Gastronomi Araştırmacısı olarak gastronomi ve turizm konularında konuşmacı; yemek yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Çocuk Gastronomisi alanında akademik çalışmaları olmuştur. Bu alanda Gastrofil olarak tanınmaktadır. Halen, Uluslararası Haber Ajansı ve Türkuaz Haber Ajansı'nın Genel Yayın Koordinatörü olarak çalışmaktadır. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde de yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir