Dünya

Pentagon’dan “harekata son verin” çağrısı

UHA Haber / ABD Savunma Bakani Esper’in Türk mevkidaşı Akar’la bir telefon görüşmesi yaptığını açıklayan Pentagon, Türkiye’nin harekata son vermesi ve ABD, Türkiye ve “diğer ortaklarla” ortak bir yol bulunması çağrısı yaptı.

Deutsche Welle‘de (DW) yer alan haberde, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan açıklamada Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonunun IŞİD’e karşı mücadelede kaydedilen ilerlemeler ve bölgedeki Amerikan askerlerine tehdit oluşturduğu belirtildi.

Pentagon baş sözcüsü Jonathan Hoffman tarafından Cuma günü yapılan yazılı açıklamada, Savunma Bakanı Mark Esper’in Türk mevkidaşı Hulusi Akar ile Perşembe günü bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ve ABD’nin harekata karşı olduğunu açıklıkla ilettiğini kaydetti.

Açıklamada Esper’in, “askeri eylemlerin, aşırılıkçıların mağlup edilmesi yönünde kaydedilen ilerlemeleri riske attığını” söylediği ve Türkiye’den harekata son vermesini istediği belirtildi.

“Ortak bir yol bulunmalı”

Pentagon açıklamasına göre ABD Savunma Bakanı, Hulusi Akar’a aynı zamanda “harekatın Türkiye için ciddi sonuçları beraberinde getirme riski bulunduğunu ve Suriye’deki Amerikan personele zarar verebileceği” uyarısında bulunduğu da kaydedildi.

Açıklamada Esper’in Akar’a, Suriye’nin kuzeydoğusunda gerilimin yatıştırılması için “tamiri mümkün olmayan bir noktaya gelinmeden ABD, Türkiye ve diğer ortaklarla ortak bir yol bulunması” talebini ilettiği belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump da daha önce yaptığı açıklamada Türkiye ile Suriyeli Kürtler arasında arabuluculuk yapma teklifinde bulunmuştu.

WASHINGTON, UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir