Gündem

Pentagon’dan ‘Güvenlik Mekanizması’ Açıklaması

UHA HABER / ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Albay Patrick Ryder, Türkiye’yle Suriye’ye ilişkin güvenlik kaygılarının giderilmesi için birlikte çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna olası bir operasyonuyla ilgili soruyu yanıtlayan Ryder, “Suriye’de koordineli hareket edilmesi” gerektiği mesajı verdi.

Elimi BırakmaPentagon’da gazetecilere brifing veren Ryder, Türkiye’yle ABD arasındaki güvenlik mekanizması ve Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna operasyon başlatma planlarıyla ilgili soruları da yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın süreçte Türkiye’nin arzu ettiği gelişmeleri göremediğine yönelik açıklamaları konusundaki bir soru üzerine Ryder, “Güvenlik mekanizmasını uygulamaya devam ettiğimizi söylemenin dışında bir yorumda bulunmayacağım. Şimdiye kadar 7 ortak hava keşif devriyesi, 2 de ortak kara devriyesi icra ettik. Devamı da gelecek” diye konuştu.

Ryder, omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin tahkimatları kaldırmasının güvenlik mekanizmasının uygulanması konusundaki iyi niyetinin göstergesi olduğunu söyledi. ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü, “Türk müttefiklerimizle güvenlik kaygılarının giderilmesi konusunda çalışmaya devam edeceğiz. Tahkimatların kaldırılmaya devam ettiğini ve ilerleme olduğunu görüyoruz” dedi.

Türkiye’nin Suriye’ye olası operasyonu konusundaki haberleri gördüğünü belirten Ryder, “Ben gerçeklere odaklanmak isterim. Suriye’de koordineli hareket etmek başarının sırrı. Biz IŞİD’in kalıcı şekilde yenilgiye uğratılmasına ve Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarının giderilmesine odaklanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ryder bir gazetecinin, Türk hükümetinin sabrının tükenmekte olduğu yönünde mesajlar verdiği ve Tel Abyad vurgusu yaptığını hatırlatarak, ‘bu bölgelere sıranın ne zaman geleceğine” yönelik bir sorusunu da, “Şu anda Türkiye ve ABD arasında üzerinde çalışılması konusunda uzlaşma sağlanan bölgelere odaklanıyoruz” diye yanıtladı.

WASHINGTON, UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir