Dünya

Pence: Türkiye Trump’ın kararlılığını test etmesin

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Türkiye’nin misilleme vergileri “yanlış bir adım” olarak nitelendirilirken Başkan Yardımcısı Pence, “Türkiye Trump’ın kararlılığını test etmezse iyi olur” mesajı verdi.

ne mutlu türküm diyene indir ile ilgili görsel sonucuTürkiye ile ABD arasında tırmanan kriz ile ilgili Beyaz Saray’dan art arda iki açıklama geldi. Türkiye’nin ABD menşeli ürünlere yönelik açıkladığı misilleme  vergilerin ardından gazetecilere açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, “Türkiye’nin vergileri kesinlikle üzücüdür ve yanlış yönde atılmış bir adımdır. ABD’nin Türk ürünlerine karşı yürürlüğe koyduğu vergiler ulusal güvenlik kaynaklıydı. Onlarınki ise misilleme” diye konuştu.

Sanders, ABD’nin Türk çeliğine uyguladığı ek gümrük vergilerinin Brunson’ın serbest bırakılması durumunda da yürürlükte kalacağını söyledi.

Ekonomik sorunların nedeni ABD değil

Sanders, ABD ile yaşanan krizin Türk Lirasına etkileriyle ilgili soruya ise “durumu takip ettikleri” yanıtını verdi. Beyaz Saray Sözcüsü Türk ekonomisindeki durumun ABD’nin attığı adımlarla ilgili olmadığını savunarak “Türkiye’nin ekonomik sorunlarının uzun vadeli eğilimlerin bir parçası olduğunu, kendiliğinden oluştuğunu ve ABD’nin eylemlerinin bir sonucu olmadığını” belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders

Beyaz Saray sözcüsü, Türkiye’de ev hapsinde bulunan ABD’li papaz Andrew Brunson ile ilgili olarak da, “Çok iyi bir kişi ve güçlü bir Hristiyan olarak bildiğimiz, yanlış hiçbir şey yapmamış biri olan Brunson’a çok adaletsiz, çok kötü muamele edildi” diye konuştu.

Pence: Trump’ın kararlılığını test etmeyin

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’den de aynı saatlerde Türkiye ile ilgili bir açıklama geldi. Pence, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Brunson’ın masum biri olduğunu” ve “ABD Başkanı Trump ve kendisinin Brunson serbest bırakılana kadar kararlılıkla mücadele edeceğini” belirterek “Türkiye, ABD Başkanı Trump’ın kararlılığını test etmeye kalkmazsa iyi eder” mesajı verdi.

Trump yönetiminin Türk ürünlerine ek gümrük vergilerini ikiye katlamasına Türkiye misilleme yapmış ve ABD menşeli 22 ürün grubuna karşı 21 Haziran’da yürürlüğe koyduğu ek mali yükümlülükleri Çarşamba günü iki katına çıkarmıştı.

Ticari ilişkilerdeki gerilim, Trump yönetiminin Mart ayında Türkiye dahil pek çok ülkeden çelik ve alüminyum ithalatına ek gümrük vergileri yürürlüğe koymasıyla patlak vermiş, bu tartışmalı kararın ardından pek çok ülke ABD’ye karşı misilleme önlemlerini uygulamaya koymuştu. Trump yönetimi Brunson kriziyle birlikte geçen hafta Türk çelik ve alüminyumuna yönelik ek gümrük verilerini iki katına çıkarma kararı almıştı.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir