Türkiye

Pasaport’a büyük zam geliyor

UHA HABER / 2020 yılında pasaport harçlarına uygulanacak artış oranı belli oldu.

2020 yılı için geçerli olacak pasaport harçları, ehliyet harçları, motorlu taşıtlar vergileri ve trafik cezalarında uygulanacak artış oranı belli oldu.

Yüzde 22.58 zam

Oranlar, her sene kasım ayında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Üretici Fiyat Endeksi oranında yapılıyor. 4 kasım 2019 pazartesi günü açıklanan enflasyon verilerine göre harç ve vergilere yapılacak yeniden değerleme oranı yüzde 22.58 olarak açıklandı.

Defter bedeli 163 liraya çıkacak, en ucuz pasaport harcı 304 lira olacak

Buna göre pasaportlarda defter bedelleri 1 ocak 2020’den itibaren 133 liradan 163 liraya çıkarken yeni yılda pasaport harçları da şöyle olacak:

  • 1 yıllık pasaportlarda harçlar 248.26 TL’den 304.31 TL’ye,
  • 2 yıllık pasaportlarda 405 TL’den 496.44 TL’ye,
  • 3 yıllık pasaportlarda 575 TL’den 704.83 TL’ye,
  • 4-10 yıllık pasaport harçları da 811 TL’den 994.12 TL çıkacak.

ANKARA, UHA Haber Ajansı

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci), Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak kısa bir süre eğitim alanında çalıştı. Halen Medya ve İletişim alanında üniversitede eğitim almaktadır ve KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı'nda Tezli Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Uluslararası bir kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. 2016 Yılında 'Yılın En İyi Gazetecisi ve En İyi Haber" ödüllerini almıştır. 2018, 2019 yıllarında Türkiye Azerbaycan Kardeşlik Gecesi'nde ödüle layık görüldü. Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, ekoloji, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, futurizm, teknoloji ve mimari ilgi alanlarıdır. Gastronomi Araştırmacısı olarak gastronomi ve turizm konularında konuşmacı; yemek yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Çocuk Gastronomisi alanında akademik çalışmaları olmuştur. Bu alanda Gastrofil olarak tanınmaktadır. Halen, Uluslararası Haber Ajansı ve Türkuaz Haber Ajansı'nın Genel Yayın Koordinatörü olarak çalışmaktadır. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde de yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir