Türkiye

Parti Kamplarından Çıkan Sonuçlar

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Nebi Miş, Yerel seçimlere 6 aylık bir süre kaldı. Partiler yerel seçimlerle ilgili stratejilerinin ana çerçevesini oluşturdular. Geriye MHP ve AK Parti liderlerinin görüşmesinden çıkacak sonuç kaldı” dedi.

Doç. Dr. Nebi Miş, ile ilgili görsel sonucuDoç. Dr. Nebi Miş, AK Parti kurulduğundan bu yana düzenli olarak “değerlendirme ve istişare” kampları düzenlediğini belirterek,  her kampta geçmişte yaptıklarının değerlendirmesini ve geleceğe ilişkin de yapılacakların istişaresini yaptığını söyledi.

AK Parti’nin düzenli olarak gerçekleştirdiği bu toplantıların benzerini artık diğer partilerin de yaptığını hatırlatan Doç. Dr. Nebi Miş, Yerel seçimlere giderken MHP ve AK Parti’nin Kızılcahamam’da CHP ise Abant’ta toplantılar düzenlediğini ifade etti.

Doç. Dr. Nebi Miş, her parti bu toplantılarda özellikle yerel seçimleri merkeze alan değerlendirmelerde bulundu.  Türkiye’nin ekonomisi başta olmak üzere mevcut sorunlarına ilişkin kendi partilerinin yaklaşımlarını ortaya koydu.

Yerel seçimlere ilişkin ilk parti kampını MHP’nin yaptığını söyleyen Doç. Dr. Nebi Miş, MHP’nin Kızılcahamam kampında, kabinenin ekonomi, terörle mücadele ve dış politika konularında izlediği politikalarına tam destek çıktığını belirtti.

BAHÇELİ KIZILCAHAMAM ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

 

 

 

 

Doç. Dr. Nebi Miş, Cumhur İttifakı’nın öneminin bir kez daha vurgulandığına dikkat çekerek, MHP lideri Bahçeli’nin bu konudaki yaklaşımını kapanış konuşmasında, “Cumhurun ittifak tercihine hürmet ve sadakat gösteririz. ‘Birileri şunu söylemiş, diğerleri bunu söylemiş’, bizim için fasa fiso, fuzuli laf kalabalığıdır. Aldırış etmeyiz, ‘adam sen de’ der geçeriz” sözleri ile dile getirdiğini kaydetti.

MHP’nin, Cumhur İttifakı’nın bir tarafı olarak, af ve yerel seçimlerde ittifak konusunda AK Parti’den farklı bir yaklaşıma sahip bulunduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Nebi Miş, “Bahçeli, “Ceza sürelerinde şartlı indirim” olarak adlandırdığı ama kamuoyu tarafından “af” olarak değerlendirilen yasa teklifinin TBMM’den çıkması için kararlı olduklarını bir kez daha vurguladı. Ama “uzlaşma sağlanan suçlarla ilgili gereği yapılsın” diyerek tekliflerinin TBMM’de müzakereye açık olduğu mesajını verdiğini hatırlattı.

Doç. Dr. Nebi Miş, MHP’nin, Yerel seçimlerle ittifakla ilgili ise İstanbul dışında her seçim çevresinden aday çıkaracaklarını söylediğini ve  dolayısıyla AK Parti’nin her yerde aday çıkarma açıklamasına böylece karşılık vermiş olduğunu açıkladı.

CHP’nin Abant Kampı ile ilgili görsel sonucu

Yerel seçimlere yönelik strateji, yöntem ve söylemin değerlendirildiği CHP’nin Abant Kampından çıkan sonucun, parti içinde ve partiye destek veren çevrelerde yeni bir tartışmayı başlattığına vurgu yapan Doç. Dr. Nebi Miş, dolayısıyla kamptan yerel seçimlere ilişkin somut bir yol haritası yerine sadece yeni bir tartışma konusu çıktığının altını çizdi.

Doç. Dr. Nebi Miş, CHP’nin “yerel seçimler 2019 stratejisi”nin de entelektüel, akademik ve elitist bariyeri aşıp, sağ partilere oy veren büyük kesimin dilini kullanma” önerisinin parti içi hiziplerdeki görüş ayrılıklarının ve tartışmalarının daha da derinleştirdiğini ve Parti yönetimine“1950’den bu yana partide hâlâ aynı tartışmanın yapıldığı ve bir arpa boyu yol alınamadığı”suçlamaları yöneltildiğini kaydetti.

AK Parti’nin Kızılcahamam kampı ile ilgili görsel sonucu

AK Parti’nin Kızılcahamam kampında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamaların gündeme damgasını vurduğunu hatırlatan Doç. Dr. Nebi Miş,  Özellikle ekonomi, yerel seçimler ve MHP’nin af teklifi ile ilgili yaptığı açıklamalarının bu konulardaki tartışmaları bitirici nitelikte olduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Nebi Miş, “Muhalefetin yerel seçimlerde AK Parti tabanına yönelik, “iyi bir muhalefet aracı” olarak kullanmayı düşündüğü McKinsey konusunu, “fikrî danışmanlık hizmeti de almayacağız” diyerek sonuçlandırdı” dedi.

“AK Parti, Af konusunda ise MHP’nin teklifinin incelendiğini ve “yapılabilecek bir şey varsa” değerlendirilebileceğini belirtmekle birlikte, bu konuya yönelik mesafeli yaklaşımını net olarak ortaya koydu” diyen Doç. Dr. Nebi Miş, “Şu veya bu kesimin, şu veya bu şahsın çıkarına, faydasına ama milletimizin ortak hissiyatına aykırı hiçbir iş, bizim için makbul değildir” dediğini, “Cezaevlerini boşaltmak için af çıkarılmaz” açıklamasını yaptığını, “Bu affı çıkarır da bundan ne kadar siyasi rant elde ederiz” yaklaşımı ile konuyu ele alamayacaklarının altını çizdi.

İlgili resim

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Nebi Miş, Yerel seçimlerle ilgili olarak ise Cumhur İttifakı ile seçim ittifakını ayrıştıran bir yaklaşım ortaya koyduğunu, MHP ve Bahçeli’nin “yerli ve millî duruşu”na teşekkür ettiğini, Yerel seçimlerde “liste ittifakı”nın mümkün olmasa bile “gönül ittifakı”nın olacağını vurguladığını kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

KAYNAK : SETA, UHA HABER

***

Nebi Miş

Siyaset Araştırmaları Direktörü
Lisans (2003) ve yüksek lisans (2005) eğitimini Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamlayan Nebi Miş, doktorasını (2012) “Türkiye’de Güvenlikleştirme Siyaseti 1923- 2003” başlıklı teziyle tamamladı. Doktora sürecinde bir yıl süreyle Belçika Katholieke Universiteit Leuven’de araştırmacı olarak bulundu. Siyasal sistemler ve kurumlar, demokratikleşme, Kürt meselesi, sivil-asker ilişkileri, Türkiye’de güvenlik siyaseti, İslamcılık ve Ortadoğu’da demokratikleşme konuları üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca bu konularda İngilizce ve Türkçe makaleleri yurt içinde ve dışında farklı akademik dergilerde yayınlanmıştır. Demokrasi Nöbetleri: Toplumsal Algıda 15 Temmuz Darbe Girişimi, Türkiye’de Siyasal Sistemin Dönüşümü ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi, AK Parti’nin 15 Yılı: Siyaset, Turkey’s Presidential System: Model and Practices kitaplarının ortak yazar ve editörüdür. Nebi Miş halen Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde ve Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü’nde dersler vermektedir. Aynı zamanda SETA Siyaset Araştırmaları Direktörlüğü görevini yürütmektedir.

Bu haberi paylaşınız!

Kalk Gidelim Başlıyor!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir