Sağlık & Yaşam

Paris’te yıllar sonra dünyaya gelen ilk bebek orangutan: Java

 

29 ekim cumhuriyet bayramı ile ilgili görsel sonucu

Fransa Paris’te 1 hafta önce dünyaya gelen “Java” adlı bebek Borneo orangutanı, 10 yaşına kadar annesiyle kalacak.

Paris Jardin des Plantes’teki (botanik bahçesi) hayvanat bahçesinde bir orangutan dünyaya geldi.

Adı “Java” olan bebek Borneo orangutanı 1 hafta önce doğdu. “Java” hayvanat bahçesinde 2005’ten beri dünyaya gelen ilk orangutan.

Orangutanlar anneleriyle beraber 8 yıl kadar kalıyor ve 40-50 yaşlarına kadar yaşıyor. Java ise annesiyle 10 yaşına kadar kalacak. Daha sonra başka bir hayvanat bahçesine gidecek.

Uluslararası Doğa Koruma Birliğine göre, Malezya ve Endonezya’daki ormanlarda yaşayan Sumatra ve Borneo orangutanları, yaşam alanlarının tahrip edilmesi ve nedeniyle “kritik olarak tehlike altında” olan türler arasında yer alıyor.

Kaynak: Reuters

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir