Türkiye

Panel: Türkiye’de ve Kore Cumhuriyeti’nde Güvenlik ve Ekonomik Kalkınma

UHA HABER / SETA bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nca18 Aralık Çarşamba günü saat 09.30’da SETA İstanbul’da “Türkiye’de ve Kore Cumhuriyeti’nde Güvenlik ve Ekonomik Kalkınma: Geçmiş Deneyimler ve Güncel Meseleler” başlıklı bir panel düzenlenecek.

Türkiye ve Güney Kore 1950’lerden bu yana ekonomik, siyasi ve güvenlik açılarından birbirleriyle benzeşen süreçlerden geçen ülkeler.

Her iki ülke aynı dönemlerde kağıt üzerinde benzer ithal ikameci sanayileşme politikalarını ve sonrasında ihracata dayalı büyüme modellerini takip etmiş olsalar da bunların uygulanmasında, siyasi düzlemde ve bölgesel koşullarda yaşanan deneyimler, ekonomik performans anlamında farklılıklara neden oldu.

İki ülke, ekonomik kalkınma süreçlerinde çeşitli jeopolitik ve güvenlik temelli problemlerle karşı karşıya kalmışlardır. Bu problemlerin etkileri günümüzde de devam ediyor.

Bir taraftan iki ülkenin yaşadığı deneyimleri karşılaştırmak bir taraftan da ortak işbirliği yapılabilecek alanları ortaya çıkarmak birçok açıdan değerli.

Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve SETA bu amaca katkı sağlamak için  18 Aralık Çarşamba günü “Türkiye’de ve Kore Cumhuriyeti’nde Güvenlik ve Ekonomik Kalkınma: Geçmiş Deneyimler ve Güncel Meseleler” başlıklı bir etkinlik düzenliyor.

İlk panel oturumunda Güney Kore’nin ve Türkiye’nin ekonomik kalkınma deneyimleri ele alınacaktır. Doç. Dr. Mevlüt Tatlıyer’in moderatörlüğünde gerçekleştirilecek ilk  panel oturumunda, Güney Kore’nin ve Türkiye’nin ekonomik kalkınma deneyimleri ele alınacak.

Panelde, Boston College’den Dr. Ingu Hwang ve Ostim Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Yülek konuşmacı olarak yer alacaklar.

İkinci panel oturumunda ise iki ülkenin Kore Yarımadası’nda ve Ortadoğu’da karşılaştığı nükleer ve güvenlik meseleleri masaya yatırılacak.

Doç. Dr. Nurullah Gür’ün moderatörlüğünde gerçekleşecek bu oturumda Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Jessy Y. Jang, Boston College’den Dr. Ingu Hwang ve Ibn Haldun Üniversitesi’nden Talha Köse konuşmacı olarak yer alacaklar.

İki ülkenin tarihi, yapısal ve bölgesel meselelerinin uzman araştırmacılar tarafından tartışılacağı bu kapsamlı etkinliği teşriflerinizi bekliyoruz.

(İngilizce-Türkçe çeviri yapılacak.)

Panel: Türkiye’de ve Kore Cumhuriyeti’nde Güvenlik ve Ekonomik Kalkınma | Geçmiş Deneyimler ve Güncel Meseleler

Panel: Türkiye’de ve Kore Cumhuriyeti’nde Güvenlik ve Ekonomik Kalkınma | Geçmiş Deneyimler ve Güncel Meseleler


 • Tarih : 18/12/2019
 • Saat :09:20 : 12:30
 • Yer : SETA İstanbul
 • Bitiş  : 18/12/2019
 • Adres : Defterdar Mah. Savaklar Caddesi. No:41-43

 • Moderatör : Mevlüt Tatlıyer, İstanbul Medipol Üniversitesi, SETA

  Nurullah Gür, İstanbul Medipol Üniversitesi, SETA

 • Konuşmacılar :

  Açılış Konuşması:

  Jessy Yeunju Jang, Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu

  Burhanettin Duran, SETA Genel Koordinatörü

  Konuşmacılar:

  Ingu Hwang , Boston College

  Murat Yülek , Ostim Teknik Üniversitesi

  Jessy Yeunju Jang, Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu

  Talha Köse, İbn Haldun Üniversitesi, SETA

[UHA Haber Ajansı, 10 Aralık 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir