Gündem

SETA’dan Panel: PKK-YPG’nin Suriye Yapılanması

Türkiye’nin en saygın, bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu SETA Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı tarafından ‘PKK-YPG’nin Suriye Yapılanması’ başlıklı 14 Şubatta İstanbul’da bir panel gerçekleştirilecek.

İSTANBUL, (UHA HABER)

SETA İstanbul Koordinatörlüğü sözkonusu panelle ilgili olarak şu bilgiyi verdi:

“Türkiye’nin 1984 yılından beri mücadele ettiği PKK terör örgütü Türkiye toprakları üzerinde bugüne kadar 83 bin 500 saldırı düzenlemiş, bu saldırılar sebebiyle 7 binin üzerinde güvenlik görevlisi ve 6 binin üzerinde sivil şehit oldu.

2011 yılında başlayan ve bölgeyi kan gölüne çeviren Suriye iç savaşıyla birlikte PKK Suriye’nin kuzeyini adım adım ele geçirmiş ve kimlikte yazan ismini değiştirerek DEAŞ’la mücadele adı altında uluslararası toplum gözünde meşruiyet kazanma ve destek sağlamaya çalıştı.

Yaşanan bu durum 34 yıldır PKK ile bilfiil mücadele eden Türkiye’nin yüksek boyutlarda tehdit algılamasına ve terör örgütüyle mücadelesini kendi toprakları ile Kuzey Irak’ın yanında Suriye’nin kuzeyine de genişletmesine sebep oldu.

PKK-YPG militanlarının bölgedeki Kürt ve Arap muhalifleri kanlı yöntemlerle tasfiye etme, çocuk savaşçılar kullanma, etnik temizlik, yabancı terörist savaşçıları bünyesine katma gibi birçok yöntemi uygulamaya koyarak kaos ve istikrarsızlığı körükleyecek ağır insan hakları ihlalleri gerçekleştirmeye başlaması ve başta ABD olmak üzere kimi Batılı ülkelerin söz konusu duruma kayıtsız kalmayı tercih etmesi Türkiye’nin endişelerinin çok daha fazla artmasına sebep oldu.

PKK’nın Suriye’nin kuzeyine nasıl yerleştiği, yabancı terörist savaşçıların örgüt içindeki rolü, PKK’ya muhalif Arap ve Kürt gruplara yönelik baskılar ve insan hakları ihlalleri gibi birçok konu panelimizde tartışılacak.

SETA Avrupa Araştırmaları Direktörü Enes Bayraklı’nın moderatörlüğünü yapacağı panelin konuşmacılarından Henry Jackson Society araştırmacısı Kyle Orton PKK’ya katılan yabancı terörist savaşçıları, Center for Kurdish Studies başkanı Eva Savelsberg PKK’nın insan hakları ihlallerini, Suriye Kürt Ulusal Konseyi Dış İlişkiler sorumlusu Siamend Hajo PKK’nın Kürt ve Arap muhalefeti Kuzey Suriye’den tasfiye etmesi ve bölgede bir diktatörlük inşa etme sürecini, SETA Dış Politika araştırmacısı Can Acun ise PKK’nın Suriye’deki tarihi ve örgütlenmesini analiz edecek”..

Not: Panel dili İngilizce ve Almanca olacak; Türkçe ve İngilizceye simültane tercüme yapılacaktır.

Panel: PKK-YPG’nin Suriye Yapılanması


  • Tarih : 14/02/2018
  • Saat :14:30 : 16:30
  • Yer : SETA İstanbul
  • Bitiş  : 14/02/2018
  • Adres : Defterdar Mah. Savaklar Caddesi. No:41-43

  • Moderatör : Enes Bayraklı, SETA
  • Konuşmacılar :Kyle Orton, Henry Jackson SocietyEva Savelsberg, Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi BaşkanıSiamend Hajo, Suriye Kürt Ulusal Konseyi Dış İlişkiler SorumlusuCan Acun, SETA

PKK-YPG’nin Suriye Yapılanması

trt.tv

 

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir