Türkiye

Panel: İnsan Hakları Koruma Mekanizmaları

UHA HABER / SETA bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşuSiyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı, Dünya insan hakları gününün kutlandığı hafta münasebetiyle SETA Ankara’da 13 Aralık Cuma günü ‘İnsan Hakları Koruma Mekanizmaları’ konulu bir panel gerçekleştirecek.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 10 Aralık 1948’de İnsan Hakları Evrensel Bildirgesini ilan etmesine atfen her yıl 10 Aralık günü Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanıyor.

İnsan hakları tarihinde yeni bir dönemin habercisi olan bu bildirgenin ilanını takiben gerek uluslararası gerekse de ulusal düzlemde insan haklarının korunması ve geliştirilmesi maksadıyla çok sayıda hukuki düzenleme oluşturuldu. Türkiye ise ulusal ölçekte ihdas edilen insan haklarını koruma ve insan hakları ihlallerini önleme mekanizmalar ile güçlü ve çeşitlilik arz eden bir sisteme sahip.

Bu mekanizmalardan ilki 1990 yılında kurulan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu. Temel hak ve özgürlüklerin yargısal olarak korunması açısından da 2010 Anayasa Değişikliği ile Türk hukuk düzenine dahil olan Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yolu mevut.

Yasama ve yargı çatısı altında bulunan bu iki kurumun yanında nispeten yeni ve fakat giderek daha başarılı şekilde işleyen idari iç hukuk yolları da bulunuyor. Bu insan haklarını koruma kuruluşları arasında Kamu Denetçiliği Kurumu, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu ile Kişisel Verileri Koruma Kurulu yer alıyor.

Dünya insan hakları gününün kutlandığı hafta münasebetiyle SETA Ankara’da 13 Aralık günü düzenleyeceği panelde farklı görev alanlarında insan hakları ihlallerinin önlenmesi ve giderilmesi amacıyla önemli fonksiyonlar üstlenen bu mekanizmaları; görev alanlarına ilişkin güncel gelişmeler, sorunlar, gelecek projeksiyonu ve öneriler çerçevesinde tartışacak.

Moderatörlüğünü SETA Hukuk ve İnsan Hakları Araştırmaları Direktörü Cem Duran Uzun’un yapacağı ve Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman Arslan ile Kişisel Verileri Koruma Kurulu Başkanı Faruk Bilir’in sunumlarıyla panele katkı sunacak.

Panel: İnsan Hakları Koruma Mekanizmaları

Panel: İnsan Hakları Koruma Mekanizmaları


 • Tarih : 13/12/2019
 • Saat :14:00 : 16:00
 • Yer : SETA Ankara
 • Bitiş  : 13/12/2019
 • Adres : Nenehatun Cd. No:66 GOP/Çankaya/Ankara

 • Moderatör :Cem Duran Uzun, SETA
 • Konuşmacılar :
  Şeref Malkoç, Kamu Başdenetçisi

  Süleyman Arslan, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı

  Faruk Bilir, Kişisel Verileri Koruma Kurulu Başkan

[UHA Haber Ajansı, 12 Aralık 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir