Türkiye

Panel: Dindar Ve Muhafazakâr Müslümanların Avrupa Siyasetinde Temsil Sorunu

SETA bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı tarafından ‘Dindar Ve Muhafazakâr Müslümanların Avrupa Siyasetinde Temsil Sorunu’ konulu bir panel düzenlenecek.

Demokrasinin temel göstergelerinde birisi farklı toplumsal grupların siyasette ve karar alma mekanizmalarında temsil edilmeleridir.

Avrupa ülkelerinde yaşayan Müslüman azınlıklar siyasette bir temsil sorunu ile karşı karşıyadır. Ulusal siyasette ve yasama organlarında dindar ve muhafazakar kimliğe sahip siyasetçilerin azlığı dikkat çekmektedir.

Bazı Avrupa ülkelerinin ulusal meclislerinde Müslüman kökenli milletvekillerinin bulunmakla beraber, bunun tek başına Müslümanların çıkar ve siyasetlerinin temsili anlamına gelmediği bilinmektedir.

SETA Avrupa’da Müslümanların siyasi temsiliyle ilgili sorunların tespitine ve çözümüne yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Bu çerçevede Doç. Dr. Şener Aktürk tarafından kaleme alınan ve 12 Avrupa ülkesinde Müslümanların siyasi temsilinin incelendiği “Siyasal Mühendislik ve Avrupa’da Dindar Muhafazakâr Müslümanların Dışlanması” başlıklı raporun tanıtım paneli gerçekleştirilecektir.

SETA Avrupa Araştırmaları Direktörü Enes Bayraklı’nın moderatörlüğünü yapacağı panelde raporun sonuçları Doç Dr. Şener Aktürk, Brüksel Bölgesel Parlamentosu Milletvekili Mahinur Özdemir ve AK Parti Milletvekili İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya’nın  katılımıyla tartışılacaktır.

Panelde ayrıca Simultane İngilizce çevirinin de yapılacağı ifade edildi.

Panel: Dindar Ve Muhafazakâr Müslümanların Avrupa Siyasetinde Temsil Sorunu


 • Tarih : 06/11/2018
 • Saat :13:00 : 15:00
 • Yer : SETA Ankara
 • Bitiş  : 06/11/2018
 • Adres : Nenehatun Cd. No:66 GOP/Çankara/Ankara

LCV & DETAYLI BİLGİ İÇİN : Oğuz Güngörmez – 0212 3951147


 • Moderatör : Enes Bayraklı, SETA
 • Konuşmacılar :Şener Aktürk, Koç Üniversitesi

  Mahinur Özdemir, Brüksel Bölgesel Parlamentosu Milletvekili

  Zafer Sırakaya, AK Parti Milletvekili

Panel: Dindar Ve Muhafazakâr Müslümanların Avrupa Siyasetinde Temsil Sorunu

ANKARA, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir