Türkiye

Panek: ‘Bulgaristan Türklerinin Kültürel, Ekonomik ve Siyasi Meseleleri ve Çözüm Önerileri’

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / SETA bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı tarafından 20 Şubat Perşembe günü saat 09.30’da Ankara’da ‘Bulgaristan Türklerinin Kültürel, Ekonomik ve Siyasi Meseleleri ve Çözüm Önerileri’ konulu bir panel gerçekleştirilecek.

Mustafa Kemal ATATÜRKBalkan ülkelerinden Bulgaristan gerek anadili gerekse de dini inancından ötürü kendini Türk olarak tanımlayan mühim bir soydaş nüfusa sahip.

Halihazırdaki akrabalık bağları ve asırlardır süregelen ortak kültürel miras ile bu bağların son yıllarda daha yakın ilişkilere izin vermesi nedeniyle ne Türkiye Bulgaristan’daki soydaşlara ne de soydaşlar Türkiye’ye kayıtsız kalabiliyor.

Bu açıdan Bulgaristan’daki soydaş nüfusun Türkiye’den beklentileri, vatandaşı oldukları Bulgaristan’daki kültürel, ekonomik ve siyasi sorun ve talepleri Türkiye’deki politika yapıcılar ve araştırmacılar için öncelikli konular arasında.

Açılış konuşmasını YTB Başkanı Abdullah Eren’in gerçekleştireceği bu panelde Bulgaristan’daki soydaşların kültürel (dil ve din), ekonomik ve siyasi katılım konularındaki mevcut durumları ile talepleri ve sorunlarına çözüm önerileri Merve Dilek Dağdelen’in moderatörlüğünde Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü’nden Dış İlişkiler ve Protokol Dairesi Uzmanı Hayri Emin, Koç Üniversitesi’nden İdlir Lika ve SETA Araştırmacısı Hüseyin Alptekin ile tartışılacak.

Panel: Bulgaristan Türklerinin Kültürel, Ekonomik ve Siyasi Meseleleri ve Çözüm Önerileri

Panel: Bulgaristan Türklerinin Kültürel, Ekonomik ve Siyasi Meseleleri ve Çözüm Önerileri


 • Tarih : 20/02/2020
 • Saat :09:30 : 13:00
 • Yer : SETA Ankara
 • Bitiş  : 20/02/2020
 • Adres : Nenehatun Cd. No:66 GOP/Çankaya/Ankara

 • Moderatör : Merve Dilek Dağdelen, SETA
 • Konuşmacılar :

  Açılış Konuşmaları:

  Burhanettin Duran, SETA Genel Koordinatörü

  Abdullah Eren, YTB Başkanı

  Konuşmacılar:

  Hüseyin Alptekin, SETA

  İdlir Lika, Koç Üniversitesi

  Hayri Emin, Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü Dış İlişkiler ve Protokol Dairesi Uzmanı

[UHA Haber Ajansı, 17 Şubat 2020]

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir