Kültür-Sanat

Palmira’nın yıkılan eserleri arkeologların elinde hayat buluyor

Suriye’de 2011’den bu yana devam eden iç savaşta büyük hasar gören tarihi ve kültürel eserler arkeologların elinde yeniden hayat buluyor.

UNESCO Dünya Mirası listesindeki Palmira antik kentindeki yıkımdan kurtarılan eserler üzerinde Şam Ulusal Müzesi’nde titiz çalışmalar yürütülüyor.

Geçtiğimiz yıl başlayan restorasyonda 12 arkeolog görev alıyor.

Başkent Şam’ın 210 kilometre kuzeyindeki Palmira’daki eserlerin büyük bölümü şehri 2015 ve 2017’de iki kez ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü tarafından tahrip edildi.

Yüzyıllar öncesine ait heykeller ve antik eşyaların olduğu eserlerin bir bölmü restore edilmek üzere başka ülkelere gönderildi; bir kısmı da Şam’da koruma altına alındı.

ReutersPalmira’da zarar gören eserler arkeologların elinde yeniden hayat buluyor Reuters

O eserlerden biri ‘Palmira’nın Güzelliği‘ olarak adlandırılan bin 800 yıllık, mücevherlerle süslü, zengin giyinimli kadın büstü. Tarihi eser IŞİD’in 2015’te bölgeye saldırısı sırasında zarar gördü.

Savaştan önce yılda 150 binden fazla ziyaret ettiği ‘çölün incisi’ olarak anılan Palmira’nın bu yıl açılması planlanıyor.

İç savaş nedeniyle kapanan Şam’daki Ulusal Müze’nin bir kısmı geçtiğimiz yıl yeniden ziyaretçilere açılmıştı.

Ülkede sekiz yıldır süren savaşta 350 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

HABER : Bahtiyar KÜÇÜK

EuroNews, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir