Türkiye

Pakdemirli’den Kooperatiflere ‘Cironuzu Arttırın’ Çağrısı

UHA HABER / Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarımda planlama yapabilmek için sağlıklı veri akışının önemini vurguladı. Türkiye’nin tarımsal üretimde Avrupa’da birinci ya da ikinci sırada yer aldığını belirten Pakdemirli, bu performansın sürdürülmesinde kooperatiflere önemli bir görev düştüğünü söyledi.

“Fransa’da kooperatifler 86 milyar dolar ciro yapıyor”

Türkiye’de tarım işletmelerinin ortalama büyüklüğünün altı hektar olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, bunun Fransa’da 42 hektar, İngiltere’de 94 hektar olduğunu kaydetti.

Pakdemirli, “Buna rağmen ciddi bir performansımız var. Birlik ve kooperatifler olarak bunun pazarlamasını yaparsak ürünü çok daha iyi pazarlarız. Birlik ve kooperatifleri devreye almadan günü kurtarabiliriz. Ama önümüzdeki 20 yılı kurtaramayız. Gelecek 20 yılda üretimimizi yüzde 50-60 artırmak zorundayız” diye konuştu.

Pakdemirli, “Avrupa’da 250 bin kooperatif ve 5,4 milyon çalışanı var. Fransa’da 15 bin kooperatif var ve 86 milyar dolar ciro yapıyorlar. Bizde de kabaca aynı miktarda kooperatif var ama 1 milyar dolar ciro yapan kooperatif yok. Sayılarını arttırmamız lazım” dedi..

HABER : Soner KIZILKAYA

[UHA Haber Ajansı , 18 Kasım 2019]

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir