Gündem

ÖSO’ya İftira Cehaletten Mi Kötü Niyetten Mi?

CHP’nin bir vekili Özgür Suriye Ordusu hakkında yalan yanlış konuştuğunda..

Ufuk Ulutaş ile ilgili görsel sonucu

SETA Dış Politika Araştırmaları Direktörü Ufuk Ulutaş

SETA Dış Politika Araştırmaları Direktörü Ufuk Ulutaş, ‘ÖSO’ya İftira Cehaletten Mi Kötü Niyetten Mi?‘ başlıklı makalesinde, “Geçen akşam bir televizyon kanalında CHP’nin bir vekili Özgür Suriye Ordusu hakkında yalan yanlış konuştuğunda, ilk olarak konuşan kişinin cahilliğine verdim” dedi.

Ufuk Ulutaş,  (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na yaptığı değerlendirmede, “Zira adı geçen vekile dair, vekilliği öncesinde de bir tane olumlu söz duymamış ve herkesten Dışişleri gibi kriterleri yüksek olan bir bakanlığa nasıl girdiğine dair şaşkınlık ifadeleri duymuştum. Mezkûr şahıs, bir insanın bir ülkede birkaç sene yaşayıp da o ülkeye (bölgeyi geçtim) dair hiçbir şey öğrenemeyeceğinin en çarpıcı örneklerinden birisi” ifadesini kullandı.

“Hem usul hem de içerik açısından, istifa etmiş bir hariciye mensubundan ziyade, ucuz şöhret peşindeki magazin figürlerini andırıyor” şeklinde anlatan Ufuk Ulutaş, . “Zira Hariciyemiz bir şeyiyle ünlüyse o da aşırı kibarlıktır. Böyle bir kurumda senelerce çalışıp da bu üslupla Hariciye’den çıkmak ekstra bir çaba gerektiriyor olsa gerek. Tacikistan’ı gücendirme pahasına siyaset için birkaç günlük büyükelçilik görevinden istifa ettiğinde ‘hariciye yüklemesi’ yarım kalmıştır belki de” dedi.

YILMAZ ÖZTÜRK TV PROGRAMINDA ile ilgili görsel sonucu

SETA Dış Politika Araştırmaları Direktörü Ufuk Ulutaş, “Dediğim gibi önceleri ÖSO hakkındaki ifadelerini Meclis kürsüsünden bile açık ettiği cahilliğine vermiştim. Fakat daha sonra önce PKK’nın siyasi uzantısı HDP’den ardından ise Batı basınından paralel demeçler peyda olunca, meselenin bir ağız birliğinden kaynaklı olduğu daha da belirginleşti. Cehalet baki elbet; fakat Türkiye’nin terörle mücadelesine darbe vurma çabasının cehaleti aşan yönleri de var” dedi.

“Birinci grup ki HDP ve Batı’daki bazı mecralar bu gruptan sayılabilir, Türkiye’nin PKK ile mücadelesine doğrudan karşılar. ÖSO üzerinden Türkiye’yi yıpratmaya, Türkiye’nin terörle meşru mücadelesini zayıflatmaya çalışıyorlar” diye değerlendiren Ufuk Ulutaş, “İkinci grup ise doğrudan ve kamuya açık bir şekilde karşı çıkamadıkları terörle mücadeleyi, ÖSO üzerinden hükümete yüklenerek eleştiriyorlar” diye vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili görsel sonucu

Ufuk Ulutaş, bu grubun sorununun terörle mücadeleden ziyade, terörle başarılı bir şekilde mücadeleyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yürütmesi olduğunu, Batı’nın hoşuna gidecek ÖSO karalamalarına başvurmalarının da Batı’nın ezberlerine oynama gayretinden kaynaklandına vurgu yaptı.

“Batı başkentlerindeki yüksek düzeyli görüşmelerinde bu tür bir damar görmüş olsalar gerek” diye anlatan Ufuk Ulutaş, Batı indinde prim yapmak için nereden saldırmaları gerektiğini bildiklerinin altını çizdi.

SETA Dış Politika Araştırmaları Direktörü Ufuk Ulutaş, “Üslubu bir anlığına kameraların ve ışıkların albenisine bağlayalım. O albeni, mezkûr şahsın daha önce de TV ekranlarında konsolosken yaptırdığı ve gizli kalması gereken bir çalışmayı bile ifşa etmesine sebep olmuştu. Ya içerik? Merkezin ‘boşalt’ talimatını ciddiye almayarak DEAŞ tarafından rehin alındığında yaşananlara Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu değinmişti. Fakat ‘ÖSO’nün kökenini El-Kaide’de bulabilecek’ bir içerik cehaleti, mezkûr şahsın DEAŞ’ın rehini olduğu günlerle açıklanamaz elbet” diye kaydetti.

Özgür Suriye Ordusu: DEAŞ da olsa PKK da olsa Menbiç'i alacağız

Özgür Suriye Ordusu

Ufuk Ulutaş, makalesinin sonunda şunlara da yer verdi:

“Oysa Özgür Suriye Ordusu, Suriye Ordusu’ndan kopan subaylar tarafından El-Kaide’nin örgütlü serüveni Suriye’de henüz başlamadan kuruldu. Ordudaki muvazzaf bu subaylar ki hepsini isim isim biliyoruz, bırakın El-Kaide ideolojisine sahip olmayı ana akım İslami bir ideoloji sahibi bile değillerdi. Mezkûr şahsın ÖSO’yu bir otobüs firmasının ismi zannettiği günlerde El-Kaide ile ÖSO sıcak çatışma yaşıyordu. Örneğin gülünç bir ezberle ismini zikrettiği Ceyş’ul-İslam Doğu Guta’da El-Kaide’ye karşı ilk savaşanlardandır. ÖSO’nun birçok grubu El-Kaide tarafından tasfiye edilmiştir. En ironik olan nokta ise bu tür absürd iddialarla selam çakılan Batı’nın istisnasız her uluslararası platformda ÖSO’yu muhatap alması, ÖSO’ya askeri ve mali destekte bulunması. Cenevre’de Batı’yla, Astana’da Rusya ve İran’la masada oturanlar da yine ÖSO. Bize inanmıyorlarsa daha geçtiğimiz ay bir ÖSO delegasyonunu kabul eden Trump yönetimine sorabilirler. Ya da defalarca ÖSO delegasyonlarını kabul eden Ruslara da danışabilirler”.

SETA Dış Politika Araştırmaları Direktörü Ufuk Ulutaş, “Esed’in bile meşru muhatap olarak kabul edip müzakere masasına oturduğu ÖSO’ya atılan El-Kaide iftirası, müfterinin cehaletini ve/veya kötü niyetini ifşa etmekten başka işe yaramaz. Cehalet mazur görülebilir ama terörle milletçe mücadele ettiğimiz şu günlerde açığa vurulan kötü niyeti Türk halkı unutmaz” şeklinde kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

KAYNAK : SETA, UHA HABER

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir